Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Od archeológie po vinárstvo. Slovenské vysoké školy majú takmer 1 300 programov

Plánujete budúci rok štúdium na vysokej škole? Výber z ponuky vysokých škôl na Slovensku by nemal byť žiadny problém. Na akademický rok 2019/2020 je zabezpečený pestrý okruh študijných programov. Absolventi stredných škôl aj iní záujemcovia o vysokoškolský titul si môžu vybrať z takmer tisíctristo programov na dennom štúdiu naprieč celým Slovenskom – od archeológie po žurnalistiku, od práva po vinárstvo. Diaľkové štúdium umožnia školy prostredníctvom viac ako tristo študijných programov.

19.02.2019, 19:13 | Tomáš Nejedlý | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Študenti, ktorí si vyberú štúdium na verejnej vysokej škole v slovenskom jazyku, majú štúdium zadarmo. Okrem nákladov na skriptá či poplatku za ubytovanie na internáte by mali platiť len za prípadné prekročenie štandardnej dĺžky štúdia. Za každý rok štúdia navyše si školy budú od novonastupujúcich študentov účtovať od tristo do 2 500 eur. Rovnakú sumu si približne v druhom – treťom ročníku vypýtajú aj od študentov, ktorí budú súbežne navštevovať viaceré študijné programy.

Prihlášky na školu

Pripraviť sa treba aj na poplatok za prihlášku na štúdium. Poslať ich môžete, koľko chcete, no za každú papierovú prihlášku zaplatíte tento rok 17 až 77 eur podľa školy a programu. Viaceré univerzity zvýhodňujú online prihlásenie na štúdium, za elektronické podanie si účtujú napríklad aj polovicu z bežnej ceny.

Prihlášku je potrebné podať v termíne, ktorý si určila škola a je možné ho nájsť na jej webstránke, prípadne na portáli ministerstva školstva: portalvs.sk. Ten ponúka celkový a podrobný prehľad ponuky škôl v budúcom akademickom roku pre denné aj externé štúdium aj s poplatkami či termínmi prijímacích skúšok. Do konca februára berie prihlášku deväť univerzít.

Neprehliadnite

Bezplatné vysokoškolské vzdelanie na Slovensku podľa ústavy aktuálne zabezpečuje dvadsať verejných a tri štátne vysoké školy. Záber odborov je široký a školy sa pravidelne snažia zaradiť do svojej ponuky nové programy, ktoré odzrkadľujú vývoj spoločnosti a ekonomiky. Slovenská technická univerzita v Bratislave spustila výučbu predmetu umelá inteligencia v prepojení so softvérovým inžinierstvom.

Univerzita sv. Cyrila a Metoda začne tento rok vyučovať históriu v kyberpriestore či blízkovýchodné štúdiá. Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre zase agroekológiu. Mnohé školy pretláčajú do svojej tradičnej ponuky odbory s manažérskym alebo informatickým zameraním, lebo tieto smery sú žiadané na trhu práce a sú aj populárne medzi uchádzačmi o štúdium.

Školné a poplatky

Počet súkromných škôl sa ustálil na

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika TREND + Vysoké školy

Tagy školstvo

Diskusia (0 reakcií)