Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo nás škola nebaví a čo sa s tým dá robiť

16.02.2019, 19:34 | Jakub Andacký

Použi rozum | Baví ťa škola? Väčšina stredoškolákov by na túto otázku bez mihnutia oka odpovedala záporne. Škola ich zvyčajne nenapĺňa. Viem to z vlastnej skúsenosti. Pri pohľade na študentov, ktorí len ticho sedia, nič nevravia, na nič nemajú názor a čakajú len na koniec hodiny, mi je smutno. No môžu za to vôbec?

 • Tlačiť
 • 6

Rubrika

Použi rozum

Najväčší problém je učenie nudných vecí a memorovanie. Väčšina študentov nemá problém učiť sa nové veci. Najmä na gymnáziách sa však učíte veci, ktoré vám do veľkej miery v živote nikdy na nič nebudú.

Učitelia zvyknú argumentovať, že úlohou gymnázií je poskytnúť žiakom všeobecné vzdelanie a prehľad vo viacerých predmetoch. V poriadku.

Ale jedna vec je mať základný prehľad o svete z hľadiska fyziky či občianskej náuky a druhá vedieť naspamäť rôzne poučky, ktoré si na internete viete vyhľadať za pár sekúnd.

Byť hodnotení na základe toho, čo sa namemorujete, mi pripadá nesprávne. A vôbec to neodráža, či danej veci skutočne rozumiete alebo nie.

Neprehliadnite

Druhý veľký problém je podľa mňa nešťastný známkovací systém. Často nenachádza podporu nielen u študentov, ale niekedy ani u samotných učiteľov, ktorí ich rozdávajú. Študentov tento systém zvykne skôr demotivovať ako motivovať. Čo o tebe vlastne hovoria dobré známky?

Sami môžeme do školy priniesť nápady, ktoré nás budú rozvíjať

Prinesú ti samé jednotky v živote úspech? Budúcich zamestnávateľov v skutočnosti známky príliš nezaujímajú. A pri vlastnom podnikaní vám tiež veľmi nepomôžu. Prečo sme na ne potom stále upätí?

Fakt je, že škole sa vyhnúť nedá. Musíme do nej chodiť, hoci nás nudí, nenapĺňa nás a psychicky nás unavuje. No práve preto sa ju môžeme pokúsiť spraviť zaujímavejšou. Nemusíme čakať, že to za nás spraví niekto iný alebo že sa to jedného dňa zmení samo od seba.

Aj my študenti predsa môžeme priložiť ruku k dielu. Môžeme prísť s nápadmi, ktoré nás budú rozvíjať v niečom, čo nám klasické vyučovanie neprinesie, naučíme sa riešiť rôzne problémy a popritom pomôžeme i vlastnej škole. Dokonalá win-win situácia.

Základ je dať si odvážny cieľ, ktorý je zároveň splniteľný. Treba si ho dobre premyslieť, zvážiť svoje možnosti a schopnosti. Aspoň mne sa to tak osvedčilo. V mojich ďalších stĺpčekoch vám napíšem o mojich nápadoch a projektoch, na ktorých som sa podieľal na našej škole. 

Autor je študentom Gymnázia Hubeného v Bratislave.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 6/2019. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 6

Rubrika Použi rozum

Tagy Použi rozum, školstvo, stĺpček Použi rozum, vzdelávanie

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.