Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Tretí antibyrokratický balíček

13.02.2019, 09:03 | Michal Lehuta | Marek Legéň | © 2019 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Aktuality

Vláda na svojom minulotýždňovom zasadnutí schválila takzvaný tretí antibyrokratický balíček z dielne rezortu hospodárstva. Ten obsahuje 36 opatrení, ktoré majú znižovať povinnú administratívu podnikateľov. Mali by uľahčiť a urýchliť otváranie a kontrolu firemných prevádzok či zjednodušiť stavebné konania. Firmy nebudú musieť absolvovať povoľovacie konanie pri otváraní prevádzok, napríklad kancelárií, kde je minimálny alebo žiadny vplyv na zdravie zamestnancov. Kolaudačné konania by tiež nemali byť opakované, hygiena a stavebný úrad by mali prísť na kontrolu len raz. Väčšina z plánovaných zmien má byť podľa návrhu zavedená do konca tohto roka. Zodpovednosť za ich prípravu preberajú jednotlivé ministerstvá, napríklad rezort zdravotníctva či dopravy a výstavby. Ročne by zmeny mohli podnikateľom teoreticky ušetriť aj viac ako 50 miliónov eur. Najväčší byrokratický nezmysel podľa internetového hlasovania Združenia mladých podnikateľov Slovenska, obmedzovanie kaviarní v tom, či umožnia do prevádzky vstup psom, však parlament nedávno svojím hlasovaním nezrušil.

Zdroj: TREND.sk

HB Reavis expanduje v Nemecku

Developer HB Reavis vstupuje na nemecký trh, na ktorom kúpil dva väčšie pozemky s celkovou výmerou tri a pol hektára. Na väčšom z nich v Berlíne plánuje vybudovať biznis hub pre kreatívne a technologické komunity. V susedstve univerzitnej štvrte v Drážďanoch chce zasa postaviť kampus s rozlohou 1,6 hektára. Nemecko je pre HB Reavis šiestou európskou krajinou, v ktorej pôsobí. Operuje v Spojenom kráľovstve, Poľsku, Česku, Maďarsku a na slovenskom trhu, kde realizuje okrem iného rozsiahly projekt Nové Nivy. Firma doposiaľ vybudovala komerčné priestory s rozlohou 1,1 milióna štvorcových metrov.

Dvojnásobný vianočný dôchodok

Len pár mesiacov pred parlamentnými voľbami dostanú slovenskí penzisti na takzvaných vianočných príspevkoch citeľne pridané. Navrhuje to ministerstvo práce, ktoré tento návrh posunulo do medzirezortného pripomienkovacieho konania. Zároveň má príspevok dostať viac dôchodcov, keďže rezort navrhuje zvýšiť hornú hranicu nároku z pôvodných 60 na 65 percent priemernej mesačnej mzdy (dnes 658 eur). V prípade ľudí, ktorých dôchodok nepresahuje dvojnásobok sumy životného minima (419 eur), sa suma vianočného príspevku má zdvojnásobiť. Maximálna suma príspevku má byť 200 eur. Štát by zvýšenie v tomto roku malo stáť 153 miliónov eur.

Zdroj: TASR/Pavol Zachar

PS a Spolu idú spolu

Progresívne Slovensko (PS) a Spolu - občianska demokracia spojili svoje sily do májových volieb slovenských zástupcov do Európskeho parlamentu. Voličom ponúknu spoločnú kandidátku. Predsedovia strán tiež avizovali, že v spolupráci chcú pokračovať až do parlamentných volieb v roku 2020, ale aj po nich. Fúziu zatiaľ neplánujú. Voličom na spoločnej európskej kandidátke ponúknu na prvých troch miestach Michala Šimečku z PS, ako aj Vladimíra Bilčíka a Simonu Petrík zo Spolu. Každá zo strán však v európskej politike smeruje do inej parlamentnej frakcie: PS patrí do liberálnej skupiny ALDE a Spolu chce do patriť k ľudovcom z EPP. Voľby do Európskeho parlamentu sa budú konať v sobotu 25. mája. Slováci a Slovenky si do europarlamentu zvolia 14 zástupcov.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Aktuality

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.