Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Koľko oficiálne zarobí vysokoškolský pedagóg? Realita je oveľa pestrejšia

19.02.2019, 18:53 | Tomáš Nejedlý | © 2019 News and Media Holding

Plošné zvyšovanie platov zamestnancov štátnej správy v tomto roku platí aj pre profesorov a odborných asistentov, pedagógov či výskumných pracovníkov pôsobiacich na univerzitách. Každý zamestnanec vo vysokom školstve dostane od februára o desať percent vyšší základ platu. Pomôže to prilákať na školy nových uchádzačov?

 • Tlačiť
 • 11

Čakanie na peniaze

Vysoké školy v prvom rade upozorňujú, že peniaze na zvýšenie platov zatiaľ neprišli. Keďže zákon nepripúšťa čakať so zvýšením výplat na uvoľnenie peňazí zo štátnej kasy, niektoré školy to urobili na úkor dočasného zníženia osobných príplatkov. „V prípade poskytnutia dotácie na valorizáciu budú zamestnancom rozdiely spätne vyrovnané,” vysvetľuje Jarmila Ferenčíková, riaditeľka právneho oddelenia Technickej univerzity v Košiciach.

Neprehliadnite

Podobne postupujú aj na košickej Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie. Škola čaká na dotačnú zmluvu, na základe ktorej štát pošle univerzitám finančné prostriedky. „Ak pokryje valorizáciu z platových tabuliek, nebudeme musieť siahnuť na motivačnú zložku mzdy. Ináč zníženie osobného ohodnotenia bude jedinou možnosťou, ako pokryť zvýšené náklady,“ tvrdí rektorka školy Jana Mojžišová.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 11

Rubrika TREND + Vysoké školy

Tagy platy, školstvo

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.