Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Koľko oficiálne zarobí vysokoškolský pedagóg? Realita je oveľa pestrejšia

19.02.2019 | Tomáš Nejedlý

Diskusia (11 reakcií) Pravidlá diskusie

19.02.2019 | Emasculate

Ludia si myslia ze ma rad hyperboly, ale podla mna ten polointeligentny k0k0t s falosnym diplomom si naozaj mysli ze nebo moze na nas zpadnut. A je uprimne rad ze zatial nespadlo.

19.02.2019 | risototh

Ucit na vyske za 902 v hrubom? To je riadny vtip. Potom sa ozaj niet co cudovat, ze su tam len ti s jednou nohou v hrobe, co sa za poslednych 30 rokov uz nic nove nenaucili... To vysvetluje aj problem nasho skolstva, ze sa neuci to, co je aktualne v kurze (aplikovane vedy), ale proste to, na co su ludia (v pokrocilom dochodkovom veku).

20.02.2019 | bozsky

Ako student PhD som mal so vselijakymi priplatkami cez €600 cisteho 10 rokov dozadu. Kamaratka vo Svajci vsak dostavala 5000CHF, robila realny vyskum a nechodila na konferencie do Tatier a na Moravu, ale do Singapuru a podobne. Na Slovensku je redukcia vysokych skol a univerzit viac nez nutna. Kamarat si napr. zaplatil Kmotrikovu skalicku VS, nechodil tam, nejako poriesil skusky a dnes ma diplom a tvari sa dolezito.

20.02.2019 | risototh

Ti bez chrbtovej kosti to maju akosi v zivote jednoduchsie, ale aj tak im nezavidim. Ja by som sa nevedel pozriet do zrkadla... Ja titul nemam, a aj napriek tomu zarabam viac, nez vacsina (ak nie vsetci) mojich titulovanych ex-spoluziakov. A nie nikto mi k tomu nepomohol, iba kopa samostudia a prace na sebe.

20.02.2019 | Niless

Na to aby sa v školstve urobili reformy musi sa prejst este hodny kus cesty. V prvom rade ľudia pochopit ze žiadny politik ani uradnik tu nie je preto aby život ulahcil. Aj ked sa zbavíme prostitútok zo smeru, mosta a kapitanov budu cakat v rade na ich miesto ďalšie. Bohužiaľ skolstvo pride na rad az ked poriesime zakladne veci ako je fungovanie statu a nebudeme musiet kazde 4 roky trpnut kto nam zas unesie stat.

20.02.2019 | dus61

Veru bohužiaľ. Pretože politikom (a zrejme nielen im) nedochádza, že školstvo patrí k základným veciam fungovania štátu. Možno by im to došlo, keby im išlo o fungovanie štátu. Ale za takmer 30 rokov to nedošlo žiadnej garnitúre, bez ohľadu na stranícku príslušnosť. Jediné, čoho sme sa dočkali, boli a sú proklamácie o dôležitosti školstva. Bez následnej reálnej podpory v podobe financovania porovnateľného s vyspelým (normálnym) svetom a zmien podporujúcich kvalitu vzdelávania a vedy. Ale ako ich očakávať od ľudí, ktorí sa do svojich pozícii dostali za cenu podliezania alebo obchádzania pravidiel platných v normálnom svete? Alebo inak, ako donútiť politikov, aby pri rozdeľovaní verejných zdrojov mysleli aj na niečo iné, ako na vlastné vrecká a vrecká svojich príbuzných a kamarátov?

20.02.2019 | Roman Kanala

Čomu sa na Zlodejsku hovorí "vysokoškolský pedagóg", je v skutočnosti učidlo. "Výskumník" je v skutočnosti vyhľadávač. Lubyovú novinári nazývali "úspešná akademička", v skutočnosti komentátorka štatistík. "Riešiteľ" je poberač európskych platieb.

Raz, ešte v 90-tych rokoch, som šiel na mufufu, že vraj spolupráca. Tešil som sa, lebo so Zlodejskom som žiadnu spoluprácu nemal. Keď som chcel dať dokopy europrojekt s jedným nemenovaným magistrátom hlavného mesta, tak mi povedali, že mi dajú dáta, ale koľko im zaplatím. Snažil som sa im vysvetliť, že to nie ja im budem platiť, oni budú platiť mňa a že peniaze vybavíme spolu. Nešlo to, stále trvali na tom, že z rúčky do rúčky. Tak som mávol rukou. Na mufufe som zažil ďalšie kultúrne nedorozumenie. Aj oni sa na spoluprácu tešili. Ale pre mňa spolupráca znamenala, že budeme robiť na nejakých užitočných veciach, ktoré spracujeme spolu a publikujeme spolu. Pre nich spolupráca znamenala, že prídem učiť ich študentov. Samozrejme zadarmo. Tak aj z toho zišlo. A už som viac nič neskúšal. Môj svet je dosť veľký aj bez nich.

20.02.2019 | salamoon

preco si nesiel ucit zadarmo, ked pracu zadarmo resp. za co najnizsie mzdy tu ostatnym odporucas tyzden co tyzden ?

20.02.2019 | Roman Kanala

Od stredoveku platí jedno príslovie: ak nemáte peniaze, nemáte Švajčiarov. Vtedy sa to vzťahovalo na žoldnierov, ktorí boli najlepší vojaci.

Dunčovia pracujú za minimálnu mzdu aj vo Švajčiarsku. Takých 3-4 tisíc. Na tejto úrovni ju ustálil trh, nie Fico.

05.03.2019 | muchomuurka

Tak na istej uni v metropole východu je 900 v hrubom platené mladým výskumníko-pedagógom po 7 rokoch zamestnania... Nástupný plat cca 530 v čistom. K tomu treba zarátať neustále zmluvy len na dobu určitú. A tieto ofiko štátne zvýšenia prezentované verejnosti sa robia prelievaníim pôvodných príplatkov do mzdy, napríklad aj rizikových. Mňamka pre mzdové oddelenia. Plus tie “výnimočné vzťahy na pracovisku”. Štatistiky sú ľubivé priemerné čisla pre plebs - skryje obidva extrémy.

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.