Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Voľby očami Mariána Leška: Harabin je pravý opak toho, čo Slovensko potrebuje

Prezident na Slovensku nie je šéfom výkonnej moci, nepodlieha mu parlament a neriadi ani súdnu moc, ale vo vzťahu k nim uplatňuje kompetencie, ktoré mu dáva Ústava SR. Základný zákon štátu a rozhodnutia Ústavného súdu (ÚS), ktoré sa týkajú právomocí prezidenta, vytvárajú základný rámec, v ktorom sa môže pohybovať hlava štátu. Osoba v postavení prezidenta by tento rámec mala rešpektovať, ale ako sme sa už viackrát presvedčili, nie je to samozrejmosť.

24.02.2019, 19:00 | Marián Leško | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 32

komentár Marián Leško 2017

Ak sa dopúšťa chýb a prešľapov činiteľ v podriadenom postavení, tak ho hierarchicky vyššia zložka môže bez väčších problémov korigovať. Lenže prezident je najvyšším ústavným činiteľom.

Keby konal v rozpore s ústavným sľubom, že svoje povinnosti bude „vykonávať v záujme občanov a zachovávať i obhajovať ústavu a ostatné zákony“, obrana proti takto konajúcej hlave štátu by bola veľmi ťažká.

Preto je extrémne dôležité, aby najvyššiu funkciu v štáte obsadil kandidát, o ktorom nie sú najmenšie pochybnosti, že bude zachovávať ústavu a zákony. Že nebude konať svojvoľne, protizákonne, že nebude používať lož ako pracovný prostriedok na dosiahnutie svojich cieľov. Kandidát Štefan Harabin takúto garanciu nedáva.

Svojvoľne konajúci činiteľ

Ako sudca Najvyššieho súdu, jeho predseda, minister spravodlivosti, podpredseda vlády, šéf Súdnej rady sa počas svojej dlhej kariéry opakovane dopúšťal krokov, ktoré boli svojvoľné. Teda také, na aké nemal oprávnenie. Za všetky spomeňme príklad zo začiatku a konca jeho funkcionárskej dráhy.

Neprehliadnite

V roku 2001 a 2002 si ako predseda Najvyššieho súdu sám udelil odmeny. V tom čase už parlament nemal právomoc rozhodovať o odmenách pre sudcov Najvyššieho súdu a Súdna rada ju ešte nemala. Tak ju – aj vo svoj prospech – uplatnil Š. Harabin. 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 32

Rubrika Politika

Tagy Harabin, prezidentské voľby, prezidentské voľby 2019