Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Lietajúci manažéri mieria do slovenských firiem. Kto sú a ako môžu podnikom pomôcť?

Pred dekádou mal Peter Švec dobre rozbehnutú kariéru. Pôsobil na vysokej manažérskej pozícii v oblasti nákupu v nemeckej centrále nadnárodnej spoločnosti. Na starosti mal viacero trhov v Európe aj Ázii. Po niekoľkých rokoch na poste zistil, že už dosiahol kariérny strop a stagnuje. „Už ma tá práca neuspokojovala. Je pekné mať na vizitke, že ste globálny manažér, ale to nebol môj cieľ. Nezaujímalo ma mať teplé miestečko, ktoré, navyše, nebolo dobre ohodnotené,“ spomína P. Švec.

23.02.2019, 04:48 | Lukáš Kvašňák | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 9

Keď rozmýšľal, kam by sa mohol posunúť, dostal kontakt na spoločnosť, ktorá na Slovensku otvárala nový závod na zelenej lúke. Hľadala človeka na vybudovanie dodávateľskej siete. „Oni už mali vlastné nákupné oddelenie, kde bolo desať ľudí, tak sa pýtali, prečo by mali zobrať mňa. Povedal som im, že do troch mesiacov im prinesiem potenciálnu úsporu nákladov štyridsať percent. Podpísal som zmluvu, kde bolo podmienkou, že keď to nesplním, tak mi nezaplatia,“ hovorí P. Švec.

Neprehliadnite

Z Nemecka sa vrátil na Slovensko. Chodil za dodávateľmi, detailne zisťoval, čo a za koľko firma nakupuje, hľadal nových dodávateľov. V stanovenom čase vypracoval projekt, na základe ktorého mala firma potenciál usporiť až 54 percent nákladov.

„Nechceli tomu uveriť, tak som tam zostal viac ako rok. Bolo tam 110 dielcov, pre ktoré som našiel nových dodávateľov, nechal vyrobiť vzorky, otestoval a po štrnástich mesiacoch mali nových dodávateľov, lepšie ceny a viac ako polovičnú úsporu,“ vysvetľuje.

Ich odmenou býva podiel z ušetrenej sumy 

Firma P. Šveca nemohla prijať interne, keďže by ju to vyšlo toľko, koľko

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 9

Rubrika Podnikanie

Tagy interim management, manažér, podnikanie