Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rekreačné poukazy: Biznis veľkých pre veľkých

Zamestnávateľom od januára pribudla nová starosť. Zamestnávajú ich rekreačné poukážky. Do zákona ich presadil šéf vládnej Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko. Boli preňho takou prioritou, že nimi podmieňoval fungovanie vo vládnej koalícii. Poukazy majú podľa neho v cestovnom ruchu na Slovensku urobiť to, čo dokázali v Rakúsku.

22.02.2019, 05:11 | Zuzana Kollárová | Jarmila Horváthová | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 15

Kritici argumentujú, že ide o nesystémové a nespravodlivé opatrenie, za ktoré musia platiť zamestnávatelia. Hovoria, že efektom bude najmä obmedzenie voľného trhu a zvýhodnenie veľkých firiem v cestovnom ruchu. Na svoje si prídu aj vydavatelia poukážok alebo kariet.

Nie je provízia ako provízia

Biznis s rekreačnými poukážkami funguje podobne ako ten so stravnými lístkami alebo kartami. Podľa zákona si vydavatelia môžu účtovať maximálne tri percentá z ich hodnoty. Avšak táto podmienka platí iba vtedy, keď ich púšťajú do obehu, teda predávajú firmám. Keď si obchodníci nechávajú preplácať gastrolístky, ktorými zákazníci platili, emitenti lístkov si pýtajú provízie aj od nich. Tie už zákon nereguluje. Marže vydavateľov sú preto nakoniec vyššie než spomínané tri percentá.

Neprehliadnite

Opozičný poslanec Jozef Mihál na problémy rekreačných poukazov upozorňuje na svojich seminároch. Hovorí, že veľkí zamestnávatelia sa dohodnú s veľkými kartovými spoločnosťami a zaplatia im tri percentá za rekreačné elektronické karty. Vyhnú sa tak byrokracii spojenej s preplácaním faktúr, ktoré by inak zamestnanci nosili z hotelov.

Zdroj: Trend.sk

Veľké kartové spoločnosti zase uzatvoria zmluvy s veľkými hráčmi v turistickom ruchu. Dohodnú si províziu aj desať percent, keďže si to môžu dovoliť. Zamestnanci veľkých firiem si tak svoj príspevok na rekreáciu budú môcť uplatniť len v zmluvných zariadeniach, s ktorými sa vydavateľ dohodol. Alebo nechajú poukaz prepadnúť a ich hodnotu si pripíše vydavateľ.

Malé penzióny na poukazoch 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 15

Rubrika Téma

Tagy cestovný ruch, rekreačné poukážky, turizmus