Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Drahý emisný problém vyrieši zákon

Vlete minulého roka sa stal precedens, keď dve spoločnosti po dlhom súdnom spore so štátom uspeli a získali späť zaplatené preddavky na emisnú daň z roku 2011 aj s úrokmi. Spolu to predstavovalo takmer dva milióny eur.

26.02.2019, 15:23 | Eva Mihočková | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Ich úspech teraz povzbudil právnické firmy, aby začali aktívne oslovovať dotknutých daňovníkov s cieľom vydobyť od štátu vrátenie zaplatenej emisnej dane. Spolu s úrokmi to za všetkých daňovníkov môže predstavovať viac ako 60 miliónov eur. Ministerstvo financií doteraz hovorilo len o subjektívnom posudzovaní každej žiadosti. Udalosti ho však donútili pripravovať novelu zákona o dani z príjmov.

Máte šancu

V redakcii TRENDU máme vedomosť minimálne o troch právnických kanceláriách, ktoré začali v januári rozposielať firmám dotknutým kauzou emisnej dane stovky listov s ponukou zastupovania. Právnici sa odvolávajú na rozsudok Súdneho dvora EÚ z apríla minulého roka, podľa ktorého je slovenská daň z emisných kvót z roku 2011 v rozpore s právom EÚ.

„Uvedeným rozsudkom Súdneho dvora EÚ bolo potvrdené, že došlo k nezákonnému vybraniu dane z emisných kvót za rok 2011… Takýto postup zakladá aj Vašej spoločnosti nárok na vrátenie uvedenej dane a to buď formou daňového preplatku, alebo žalobou proti štátu podanej v rámci zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci, nakoľko štát zodpovedá za škodu spôsobenú jednotlivcovi (fyzickej alebo právnickej osobe) nesprávnou transpozíciou smernice,“ uvádza sa v jednom z listov, ktorý má TREND k dispozícii.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Ekonomika

Diskusia (0 reakcií)