Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kiska tvrdí, že ho Fico vydieral

26.02.2019, 15:23 | Michal Lehuta | Ján Filip | © 2019 News and Media Holding

Prezident Andrej Kiska tvrdí, že ho predseda Smeru-SD Robert Fico vydieral v súvislosti s jeho ambíciou stať sa predsedom Ústavného súdu.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Aktuality

Prezident Andrej Kiska tvrdí, že ho predseda Smeru-SD Robert Fico vydieral v súvislosti s jeho ambíciou stať sa predsedom Ústavného súdu. Podľa hlavy štátu mu mal Fico povedať, že ak ho za ústavného sudcu nevymenuje, bude sa prezidentovej firme KTAG, ktorá v minulosti neoprávnene požiadla o vratku DPH, venovať polícia. To sa teraz aj deje, keď policajti obvinili konateľa spoločnosti Eduarda Kučkovského. Politickými rokovaniami, ktoré boli podľa prezidenta vydieraním, sa bude zaoberať Národná kriminálna agentúra (NAKA). Konať začala po trestnom oznámení poslanca Ondreja Dostála (OKS, SaS). Generálna prokuratúra najprv vo veci konať nechcela. „Vzhľadom na snahu o politizáciu tejto trestnej veci a zjavne antagonistický vzťah medzi ústavnými činiteľmi sa generálna prokuratúra nenechá vtiahnuť do nechutných osobných, politických súbojov. V prípade uplatnenia akéhokoľvek podania, ktoré bude obsahovať dôvodné podozrenie z trestného činu, prokuratúra bude konať štandardným zákonným spôsobom,“ znelo jej stanovisko. Prezident vyhlásil, že má materiály potvrdzujúce vydieranie Robertom Ficom a je ochotný s vyšetrovateľmi spolupracovať. Tvrdil tiež, že jeho vyhrážky sprostredkoval predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Ten sa k veci odmietol vyjadriť. Líder Smeru stretnutia s prezidentom nepoprel, no podľa neho na nich neodznelo to, čo A. Kiska tvrdí.

Zdroj: TREND.sk

Vo Venezuele to vrie

Blokovanie prísunu zahraničnej humanitárnej pomoci zo strany venezuelskej vlády Nicolása Madura a následné konflikty s demonštrantmi na hraniciach si vyžiadali dva ľudské životy a viac ako tristo zranených. Miestna vláda prísun pomoci vníma ako bezpečnostnú hrozbu. Opozičný líder a parlamentom zvolený dočasný prezident Juan Guaidó, ktorý prísun pomoci pomáhal organizovať, zásahy bezpečnostných zložiek odsúdil, informovala BBC. Práve lojalita armády bude zohrávať v najbližšom období kľúčovú úlohu v možnom vývoji situácie. Pre zlé životné podmienky už Venezuelu podľa OSN opustilo 3,4 milióna ľudí.

Nezamestnanosť v januári vzrástla

Miera nezamestnanosti evidovanej na úradoch práce v januári v súlade s tradičnými sezónnymi vplyvmi mierne vzrástla. Zvýšila sa z 5,04 na 5,22 percenta pracovných síl. „Mesiac január nebýva mesiacom, kedy rapídne klesá nezamestnanosť, firmy ani nenaberajú nových pracovníkov. Čísla preto nie sú prekvapujúce,“ zhodnotil vývoj minister práce Ján Richter s tým, že ak sa tohtoročná miera nezamestnanosti priblíži 4,5 percenta, tak to bude pre Slovensko dobrá správa. V prvom mesiaci rokov 2016 až 2018 však nezamestnanosť napriek sezónnym vplyvom klesala. Slovenský trh práce tak zvoľňuje spolu s hospodárskym spomaľovaním i nedostatkom voľných vhodných uchádzačov o zamestnanie.

Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Odvod reťazcov môže stopnúť Brusel

Európska komisia by mala do konca marca pozastaviť účinnosť slovenského zákona o osobitnom odvode pre obchodné reťazce. Uviedol to viceprezident Zväzu obchodu Pavol Konštiak. „Podľa informácií, ktoré ja mám, do konca marca by Európska komisia mala vydať predbežné opatrenie na pozastavenie účinnosti tohto zákona,“ priblížil P. Konštiak. Zákon o osobitnom odvode pre obchodné reťazce vo výške 2,5 percenta z čistého obratu pripravili poslanci koaličnej SNS, ktorí z týchto zdrojov plánovali vytvoriť nové mechanizmy na podporu domáceho poľnohospodárstva a potravinárstva. To sa však dodnes nestalo.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Aktuality

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.