Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Z denníka budúceho polyglota, krok štyri: Zabudnite na dokonalosť

03.03.2019, 18:58 | Simona Borovská

Minulý školský rok, ktorý som strávila v Dánsku, som sa učila, neprekvapivo, dánčinu. Mala som základy, ktoré stačili na udržanie jednoduchej konverzácie. Samozrejme, chcela som sa zdokonaľovať, a tak som si v kodanskom kníhkupectve kúpila dánsku knižku a čakala som, že do mesiaca ju prečítam. Nikdy som sa však nedostala na koniec prvej kapitoly.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Použi rozum

Prvá chyba bola, že som hneď začala s predslovom, ktorý ma nechytil tak, ako by ma mohol chytiť samotný príbeh. A navyše, išla som slovo za slovom, vetu za vetou, všetko som si prekladala.

Myšlienka, že by som išla ďalej bez toho, aby som všetkému, čo som dovtedy čítala, dokonale porozumela, bola neprijateľná. Veď čo iné je cieľ učenia sa cudzieho jazyka, ak nie ovládať všetky slovíčka a celú gramatiku, aby sme v ňom hovorili s takou istotou ako v našom vlastnom?

Ako sa tam však dopracovať? Moja skúsenosť je, že najprv si musíme z hlavy vyhodiť, že jazyk zvládneme dokonale.

Neprehliadnite

„Dánsku“ chybu som zopakovala túto jeseň, keď som si veľmi ambiciózne ako prípravu na maturitu zo španielčiny objednala Sto rokov samoty – v origináli.

Preskočila som síce predslov, no konečný výsledok bol rovnaký. Knižka leží v knižnici a chytá prach. Myslela som si, že tento rok budem v španielčine napredovať rýchlo. No na Márqueza to nestačilo.

Je šanca, že som sa konečne poučila, pretože som si istá jednou vecou. Treba sa zbaviť idey perfekcionizmu a zmieriť sa s tým, že možno nebudeme nikdy vedieť všetko.

Pretože ak sa budeme snažiť všetko sa naučiť, neskončíme s ničím, ale ak znížime naše očakávania, dosiahneme určite aspoň niečo. A niečo je lepšie ako nič. 

Slovíčka sa neučme zaradom, vyberajme si tie najužitočnejšie

Čo to znamená v praxi? Neučme sa slovíčka zaradom, ako na ne natrafíme, ale vedome si vyberajme tie najužitočnejšie. Ak nejakej gramatike nevieme ani za ten svet prísť na kĺb, zabudnime na ňu a vráťme sa k nej neskôr s lepším poznaním jazyka – hneď nám to bude jasnejšie.

Štatistika hovorí, že tisícka najviac používaných slov tvorí veľkú väčšinu hovoreného jazyka. Ak sa ich naučíme, dorozumieme sa.

Ak si však vyberieme tisíc prvých slov, ktoré použil Márquez, budeme ho môcť akurát veľmi pôsobivo citovať. Niežeby na tom bolo niečo zlé, aj k tomu sa možno raz dostanem, lebo Márqueza ešte určite oprášim, ale tentoraz naňho budem pripravená.

Autorka študuje na Gymnáziu J. Hronca v Bratislave.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 8/2019. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Použi rozum

Tagy Použi rozum, stĺpček Použi rozum, vzdelávanie

Súvisiace články

Krok tri: Správne materiály

Krok tri: Správne materiály

Učiť sa cudzí jazyk nie je ľahké. Spraviť jedno impulzívne rozhodnutie a odhodlať sa na to je len tá najľahšia časť. Po nej príde náročnejšia otázka: Kde začať a ktorou cestou sa vybrať? 1

Krok dva: Čo ma prinútilo vstávať pred svitaním

Krok jedna: Motivácia

Pán premiér, vy smrteľne žartujete

Siekelove nové časy: Čo bolo na začiatku a ako to vyzerá teraz

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.