Základom bola kompletná automatizácia produkcie, kde sa finálneho produktu dotkne až zákazník v obchodnom dome. V rámci prestavby závodu nainštalovali 197 kamiónov nových technológií. Zároveň vybudovali novú výrobnú infraštruktúru. Dá sa povedať, že v Malackých postavili vlastne novú fabriku.
Nešlo však len o nasadenie robotov na linkách a samojazdiacich robotických vozíkov v logistike, ale v IKEA Industry sa zamerali aj na generovanie, zber a vyhodnocovanie dát z výroby. V digitálnom prostredí vytvorili akúsi zrkadlovú virtuálnu fabriku, ktorá zbiera údaje v celom procese výroby. Okrem fyzického produktu vzniká aj jeho virtuálny obraz v podobe digitálnych dát. S každým dielcom sa cez celú výrobu nesie séria údajov, ktoré presne identifikujú, za akých podmienok bol vyrobený. Rovnako zbierajú v Malackách aj dáta od subdodávateľov a dokážu tak spätne vystopovať celý proces od koncového zákazníka po prvotný materiál.
Najhoršie je nerobiť nič
Dnes patrí závod IKEA Industry Flatline z hľadiska úrovne digitalizácie a automatizácie výroby v nábytkárskom segmente k technologickej špičke nielen v Európe, ale aj vo svete. Celý koncept pritom vymysleli a navrhli ľudia zo závodu v Malackách, ktorí naplno využili možnosti vychádzajúce z konceptu Priemyslu 4.0. Aj vďaka tomu dnes možno o tunajšom závode hovoriť ako o inteligentnej fabrike.
Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU
už od 94 centov / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
- Obmedzenie reklamy na TREND.sk
Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €
Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.