Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Osobných bankrotov raketovo pribúda. Lákajú aj podvodníkov

Bol riaditeľom viacerých spoločností, no podľahol gamblingu. Zarábal veľa, ale i tak potreboval peniaze a hromadil dlhy. Zbalil si teda kufre, odišiel do Anglicka za deťmi a začal pracovať tam. Svoje podlžnosti na Slovensku veľmi neriešil, niektorých veriteľov oslovil, iných ignoroval. A nezaplatený dlh sa mu nakopil.

26.02.2019, 15:23 | Martina Kláseková | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Po rokoch sa vrátil domov. Nie však preto, aby vyrovnal dlhy, ale aby na Slovensku výhodne zbankrotoval. Išlo to ľahko, súd ho dlhov zbavil, hoci bol celý život zvyknutý zarábať dobre. S jednou vecou však bývalý manažér nepočítal. Istý veriteľ sa nezmieril s tým, že súd zmazal dlhy človeka, ktorý vôbec nebol platobne neschopný, a zažaloval ho za nepoctivý úmysel. Dôkazy nepustili a súd oddlženie exmanažéra nakoniec zrušil.

Mohutný nárast

Hoci je tento prípad jeden z prvých podobného druhu, možno očakávať, že súdom sa budú osobné bankroty vracať oblúkom častejšie. Na Slovensko sa vracajú zbankrotovať dlžníci, ktorí sa dlho skrývali v zahraničí. Zneužiť bankroty a výhodne sa zbaviť svojich dlhov chcú aj domáci špekulanti.

Na Slovensku zbankrotovalo dohromady viac než 23-tisíc ľudí. Len vlani to bolo zhruba 14-tisíc osôb a tento rok budú čísla pravdepodobne ešte vyššie. Podľa štatistík ministerstva spravodlivosti konzultovalo osobný bankrot v centrách právnej pomoci len v posledných dvoch rokoch takmer 177-tisíc ľudí. Bankári a inkasné spoločnosti odhadujú, že minimálne tretina až polovica ľudí, ktorí v posledných rokoch zbankrotovali, dokázala pred bankrotom dlhy aspoň čiastočne splácať.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Financie

Diskusia (0 reakcií)