Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Šéf združenia obchodníkov: Regulácia áno, ale realizovateľná

05.03.2019, 05:02 | Marek Legéň | © 2019 News and Media Holding

Reťazce sú už dlhšie pod paľbou vládnych politikov, najmä SNS. O dosahoch prijatých i chystaných zmien zákonov hovoril TREND s Martinom Krajčovičom, šéfom Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO), ktorá obhajuje záujmy najväčších obchodných sietí.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Podnikanie

Koalícia pretláča v krátkom slede tri zákony proti reťazcom. Ako to vnímate?

Logicky to nedáva zmysel. Vlani v júni nás ministerka Matečná verejne chválila za spoluprácu so slovenskými dodávateľmi. O dva týždne neskôr Andrej Danko vyhlásil vojnu reťazcom, pretože podľa neho niekoho zdierajú. Je to populizmus. Ako predseda národnej strany vyhlasuje, že si berie za vzor maďarského lídra Viktora Orbána, čo bolo v minulosti nepredstaviteľné. Aj Maďari mali pred časom daň pre reťazce, ale Brusel ju zrušil.

Odvod sa spomína aj v programovom vyhlásení vlády. Prečo vás prekvapil?

Je to memento do budúcnosti. Všetci hovorili, že je to hlúposť, ale SNS to chce. Ak je tu niekto rukojemníkom, tak to nie sú len reťazce, ale spotrebitelia.Tri zákony zasiahnu nielen reťazce, ale aj dodávateľov vrátane slovenských, ktorých by mali chrániť. Trh začína byť preregulovaný. Berú sa základné ústavné práva na podnikanie a rozhodovanie o cenotvorbe.

Neprehliadnite

Z čoho zaplatíte odvod?

Reťazce musia zvýšiť

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Podnikanie

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.