Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Siekelove nové časy: Čo bolo na začiatku a ako to vyzerá teraz

Podnikateľ s príbehom finančného žraloka sa stáva čoraz silnejším lídrom slovenského športu. Prezident Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Anton Siekel chystá investície do obnovy zanedbaných športovísk, čo by mohlo dotiahnuť deti od mobilov a tabletov k pohybu. Lenže v tom istom čase sa prevalí, že bývalý šéf SNS Ján Slota býva vo vile, za ktorou stoja Siekelovi manažéri

04.03.2019, 05:14 | Ján Kováč | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 2

Prienik medzi Antonom Siekelom a politikmi SNS nie je najmä po prelome milénia ojedinelý. Súčasný šéf národniarov Andrej Danko robil napríklad pre Siekelovu skupinu advokáta a dnes je jeho dôležitým spojencom pri presadzovaní jeho záujmov a predstáv.

Mimochodom, zaujímavý názor vyslovila bývalá líderka národniarov Anna Belousovová, keď vyhlásila, že A. Danko zdedil A. Siekela po J. Slotovi. Aj keď na to neuviedla žiadne dôkazy, jej slová netreba úplne ignorovať.

Čo bolo na začiatku

Anton Siekel bol zakladateľom a spolumajiteľom Istrokapitálu, ktorý od deväťdesiatych rokov patril spolu s Pentou, J&T a Slaviou Calpital k štvorici najsilnejších investičných skupín. Aj Istrokapitál vyrástol na kupónovej privatizácii, keď skupoval podiely drobných investorov. Neskôr nadobúdal akcie firiem a pohľadávky, cez ktoré sa chcel dostať k problémovým podnikom.

Navyše išlo o prvú finančnú skupinu, ktorá ovládla peňažný ústav. V Poštovej banke najskôr postupne Istrokapitál skúpil tretinový podiel, neskôr nadobudol jej majoritu. Takto si mohli žraloci zhruba ďalších desať rokov financovať blízke firmy.

Neprehliadnite

Dravé metódy

Kontroverznou udalosťou bol ich vstup do vtedajších Východoslovenských železiarní (VSŽ). Pred Vianocami roku 2001 ovládol Istrokapitál cez burzu pätinový podiel v oceliarňach. Podľa Nadácie Zastavme korupciu sa akcie fabriky ocitli na burze úplne nečakane. Dva dni potom, ako vtedajší minister hospodárstva Ľubomír Harach verejne oznámil, že obchod pozastavuje. Akcie oceliarní sa na burze objavili hodinu pred začiatkom vianočnej prestávky. Takže okrem skupín, ktoré na to boli pripravené, nemal nikto iný šancu, informovala nadácia.

„Robil nám advokáta, ale tam sa ten príbeh končí.“ Anton Siekel vraví, že sa s Andrejom Dankom nevideli niekoľko mesiacov. Ale napríklad na vianočné sviatky si písali.Zdroj: TASR

Nepríjemne prekvapený bol najmä

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Rubrika Téma

Tagy Anton Siekel