Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Smer tlačí na rekordný rast minimálnej mzdy. Nemal by

01.03.2019 | Michal Lehuta

Diskusia (31 reakcií) Pravidlá diskusie

01.03.2019 | atabaz

Nebude aj toto dôvodom už ohláseného rozhodnutia vedenia podnikov na východe republiky (zamestnávali prevažne ženy) ukončiť výrobu na Slovensku a presťahovať podniky do zahraničia?!

01.03.2019 | rosma

Samozrejme že sa to na tom čiastočne podpisuje. Tie smerácke opatrenia postihujú hlavne jeho najväčších voličov - nízkopríjmové skupiny obyvateľstva a dôchodcov. Treba sa zamyslieť, aby sa získavanie peňazí do štátneho rozpočtu presunulo zo zdaňovania práce a dividend do zdaňovania majetku a hlavne nehnuteľností. Možno by nebolo toľko prázdnych domov a neobrobených pozemkov. Za tak smiešne dane si môžu dediči dovoliť rodičovskú chalupu nechať spustnúť, lebo sa nedokážu dohodnúť, čo s ňou. Keby ročne mali za ňu platiť 200 -400€, riešili by to ihneď. A rozhýbalo a uvoľnilo by to trh s nehnuteľnosťami. Ceny by šli dole.

01.03.2019 | @@@

podla toho ako veci zdaniš aby nakoniec na to najviac nedoplatili bežny a chudobny ludia a zas sa nenabalili ti najbohatši ...

01.03.2019 | slobodný človek v rámci možností

Co je toto za zmyslanie? Ako moze niekto suhlasit so zvysovanim dani z nehnutelnosti? Byvate v lese?
Ja som si postavil dom zo zdanenych penazi, zaplatil som aj nezmyselnu dan DPH a stale je malo? Ku.va raz je to moje komu mam este platit?
Idem mi prasknut zilka ked vidim ako tu chce niekto vyssie dane za nehnutelnosti.
A smer v prieskume vyse 20% ... ludia nie ze su nepoucitelni, ale ludia su j.b.u.i !!!!!!!!!!!

01.03.2019 | Roman Kanala

A prečo by nehnuteľnosti mali byť nezdanené? Predstavte si, že Švajčiari majú majetkovú daň a pozemkovú daň, a ešte kantonálnu daň na vozidlá, lebo auto, či jazdí, či nie, spotrebúva verejný priestor. Francúzi majú tiež majetkovú a pozemkovú daň, a ešte navyše majú daň z bývania. Ktokoľvek má nahlásený pobyt vo Frúzii, platí daň podľa rozlohy svojho bývania.

Daň z nehnuteľnosti by platili vlastníci nehnuteľnosti. Napríklad za rodinný dom 200 Eur ročne, za činžiak 5 až 10 tisíc, za Euroveu 100 tisíc.

01.03.2019 | Morris

Náš štát dokáže napriek obrovskému plytvaniu mať v podstate vyrovnaný rozpočet.

Načo potom zvyšovať dane? Treba zefektívniť výdavky a peňazí bude dosť.

01.03.2019 | @@@

to čo navrhuješ by dnes najviac zatažilo tych čo maju malo napriklad dôchdcov najmä tych čo maju nizke dôchodky a nemožu si dovoliť ani tych tvojich ani 200 eur ....

01.03.2019 | @@@

keci keci keci .....isto by ostali aj dalšich 10 rokov keby si minimalku zrušil :D :D .....na jednej strane nariekaju všetci za to že nejakych 100 miest s azruši a potom sem dotiahneme 25tisic cudzincov z krajin mimo EU aby tu pracovali alebo lepšie napisane otročili prave na takychto miestach :P

01.03.2019 | citatelTrendu

Rast minimálne mzdy nie je až taký zásadný problém, byť montážnou dielňou Európy nie je žiadna výhra. Skôr je problém že na min. mzdu sú naviazané odvody živnostníkov, hoci so zamestnancami nemajú spoločné nič.

Blíži sa recesia a štát miesto aby sa sústredil na efektivitu a urobil audit štátnych úradov a zásadnú reformu samospráv, sa len díva a sníva "o lepšej budúcnosti". Neviem či naši politici vôbec pochopili že tento štát sa majú snažiť efektívne riadiť, lebo spia na vavrínoch miesto aby sa chystali na krízu, ktorá príde.

Samospráva je úplne neefektívna, malé obce, mestá len finančne prežívajú namiesto spájania sa do väčších celkov aby boli efektívnejšie, VÚC sú prežitky v čase elektronizácie, tento stupeň riadenia nepotrebujeme vôbec. A štát, ten sa len vyhovára na ZMOS, hoci ten nemá žiadnu snahu niečo zmeniť, komunálnici predsa si neodpília zlatú haluz čo ich luxusne živí. Konať musí štát a robiť reformy aby bola táto krajina efektívna a spravodlivá, len hradní zbojníci to nechápu. Úplne chýba vízia zo strany vládnych (ale aj opozičných) politikov na hradnom vŕšku.

01.03.2019 | Morris

suhlasim, ze ma sa robit audit efektivnosti statnej spravy a samosprav. A co najviac prepustat, pretoze ti ludia sa teraz uplatnia na trhu prace.

Ale nesuhlasim, ze zvysovanie min.mzdy nie je az taky zasadny problem. Ano, papierovo ju berie iba par percent ludi. Ale vyrobne firmy davaju plat na urovni minimalnej mzdy a k tomu bonusy za vykon. A cim je rozdiel medzi mzdou bez vykonu a za vykon mensi, tym pomalsie ludia pracuju => firme klesa produktivita.

01.03.2019 | @@@

no ano lebo je lepšie ked ludia pracuju o 30% viac ako nemec ale maju len tretinu toho čo nemec :D ty ak si podniaktel tak musiš byť poriadny šmejdak a oj.bovať zamestnancov

01.03.2019 | Morris

kolko ludi zamestnavas?

01.03.2019 | @@@

to je aka vyhovorka ....kolko ludi zamestnavaš ....takže to je ospravedlnenka k tomu že sa k zamestnnacovi možem spravať ako k otrokovi ?...a potom ste prekvapeny ked vas ti zamestnanci nazvyaju vulgarne ?...asi rpeto že si to zaslužite ....nič nie je len tak ...aj to že mnohi slovaci na slušne meno podnikatelom a manažerom nedokažu prisť len ukazuje ako tito ludia na slovensku pracuju a ukazuju to čo požaduju od ostatnych ...ked manažer od ostatnych požaduje moralku a sam ju nema čo je to ?????

01.03.2019 | Morris

chcem vediet, ake podmienky ty davas svojim zamestnancom, ked si odvazujes kritizovat inych.

01.03.2019 | @@@

isto lepšie ako ty svojim :P

01.03.2019 | SamuelLw

2019. USA. Illinois and New Jersey just passed a $15 minimum wage.

https://www.vox.com...

01.03.2019 | salamoon

$15 mala byt uz pred 20r...
https://m.usw.org/blog/2018/intro/Screenshot-2018-1-10-Top­-charts-of-2017-12-charts-that-show-the-real-probl­ems-policies-must-tackle-not-the-made-up-ones1.png­

01.03.2019 | ataman

Namiesto rastu min. mzdy satci zvysit nezdanitelnu cast na danovnika a vsetkym pracujucim sa zvysi cista mzda.

01.03.2019 | citatelTrendu

Presne tak, dvíhanie minimálnej mzdy je len lacný populizmus. Chcú pomôcť chudobným? Nech dvihnú nezdaniteľnú časť dane, právbe nízkopríjmoví dostanú v čistom viac. Všetky tie ich sociálne balíčky potom môžu hodiť do koša, lebo toto je pomoc a motivácia pracovať, dostať viac na ruku. Aj tak ju 99% ľudí minie na Slovensku.

01.03.2019 | @@@

a nezabudni že to nakoniec bude fungovať takto štat zvyši nezdanitelne minimum a to sa prenesie na vyššie čiste mzdy ale tym padom podnikatelia a manažeri povedia zamestnancom vyššie mzdy nedostanete už tohto roku ved štat vam zvyšil nezdanitelne minimum tak mate napriklad o 50 eur na mesiac v čistom viac a tak oni ušetria čiže ušetria firmy na zamestnancoch čiže stane sa naslednoven 50 eur mesačne je ročne 600 eur pri 2,5 miliona zamestnanych ludi je to 1,5 mld eur takže štat strati 1,5 mld musi to niečim vynahradiť a tak to prenesie priamo na ludi takže čo ludia ziskaju o 1,5 mld eur viac o to viac minu priamo na to že štat prenesie na nich priamoniektore veci kvoli vypadku v štate ....takže nakoniec si o 1,5 mld eur pripišu viac firmy a podnikatelia ktorym sa to pretavy do zisku (ktory neiktory skryju aby neplatili z toho dan ) kedže mzdy nemuseli zvyšovať a tak ušetrili na zamestnancoch 1,5mld eur alebo napisane inak oni dostanu o 1,5 mld eur viac zatial čo ostatny z toho nakoniec nič nebudu mať ...takže preto s tym začali oblbovať media verejnosť lebo vedia že to tak skonči a na tom takto zarobia

01.03.2019 | Morris

o kolko si zvysil svojim zamestnancom mzdy za posledny rok?

01.03.2019 | demo50

Zavináč zamestnáva akurát tak klávesnicu, inak nie je úplne hlúpy, iba s ním lomcuje akási sociálna nespravodlivosť...

02.03.2019 | miki_02

Pisesete, akoby vsetky firmy vlasnil 1 clovek. Zovseobecnujete podnikatelske prostredie, akoby neexistovala hospodarska sutaz, vsetky firmy mali zarucene zakazky a zisky a iba zanedbatelne a najma predvidatelne naklady. V podstate davate firmy na jednu uroven so statom. Zdrave firmy vedia dopriat svojim zamestnancom, ale pokial su (a aj zamestnanci) sikanovane a zdierane statom, tak zostava na prerozdelenie menej ak vobec.

03.03.2019 | @@@

nemaš pravdu ...firmy nechcu davať zamestnancom viac aj ked viac maju ....je to len oblbovanie ludi ked firmy tvrdia my by sme dali viac keby sme viac mali ...tak prečo nedaju viac ved firmy len v roku 2017 mali na slovensku zisk 12 mld eur a mnohe firmy mali obrovske zisky k pomeru tomu ake mzdy maju zamestnanci tak prečo tie firmy nedaju ....ako to že nedjau ked ty ideš tvrdiť opak ....stači čitať vyročne spravy firiem tak su firmy ktore by mohli dnes zamestnancom davať aj po 2tisic eur na mesiac mzdu a stale by boli v zisku ale namiesto 2tisic eur sa tito ludia tam dostanu len niedke na urovnen 800 eur alebo aj menej a ked sa im to vytkne tak sa vyhovoria presne ako ty to nie my to štat lebo on zdanuje ....a čo že štat zranuje ale štat na rodiel do firiem ludom niečo aj vrati spať ale čo maju zamestnanci firiem z obrosvkych ziskov firiem ???...nič !!! ani cent

02.03.2019 | dračica

Ano zvýšenie min. mzdy ale aj upraviť hodnoty daňovo- odvodového zaťaženia a upraviť hodnotu životného minima.

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.