Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Súdruhovia, už brzdite!

01.03.2019, 06:43 | Michal Lehuta | © 2019 News and Media Holding

Názor | Rekordné zvýšenie minimálnej mzdy na 600 eur, ktoré oznámil poslanec Erik Tomáš (Smer-SD), bude znamenať stratu niekoľkých tisícok pracovných miest.

 • Tlačiť
 • 18

Rubrika

Editoriál

Michal Lehuta komentar foto

To si nevycucal z prsta nejaký pravicový liberál – vyplýva to zo zistení analytikov na ministerstve financií. Na základe slovenského vývoja v minulosti zistili, že päťpercentný nárast platového minima by „negatívne ovplyvnil tisíc až 2 700 zamestnancov“. Navrhovaný nárast v budúcom roku je pritom viac ako trojnásobný.

Iste, sú aj iné, zahraničné štúdie, ktoré negatívny vplyv minimálnej mzdy nenachádzajú. No veľké množstvo miestnych, najmä malých a stredných firiem nevykazuje takú produktivitu práce a také zisky, aby si mohli dovoliť ďalšie rapídne zvýšenie osobných nákladov. Preto bude musieť mnoho pracovných miest kvôli vládnym populistom zaniknúť.

Rýchle zvyšovanie minimálnej mzdy škodí zamestnanosti najmä tých, ktorým má pomáhať: chudobným bez kvalifikácií, mladým ľuďom v regiónoch a dlhodobo nezamestnaným.

Neprehliadnite

Navyše, dobré ekonomické časy sa chýlia ku koncu. 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 18

Rubrika Editoriál

Tagy Editoriál, komentár, minimálna mzda, názor, Názory

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.