Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Tlak na reťazce rastie. Štát pchá nos do cien potravín

Ofenzíva vládnej koalície voči obchodníkom sa prijatím špeciálneho odvodu z obratu najväčších potravinárskych reťazcov neskončila. Čerešničkou na torte má byť intervencia štátu do cenotvorby.

05.03.2019, 05:05 | Marek Legéň | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 11

Deklarovaným cieľom má byť podpora slovenských výrobcov potravín tak, aby dodávali do obchodných sietí za ceny nad hranicou svojich výrobných nákladov. Pripravovaná novela zákona o cenách má totiž regulovať obchodné prirážky reťazcov.

V praxi môže zvýšiť ceny výrobkov na pultoch a zúžiť sortiment tovaru v predajniach. Podobne ako pri odvode, ktorý už prispel k rastu cien potravín, si zásahy štátu do tvorby cien potravín odskáču spotrebitelia. A nepomôžu ani domácim dodávateľom potravín.

Nesystémová a nežiaduca regulácia

Vojnovú zástavu v ťažení proti obchodným reťazcom vytiahli vlani národniari z SNS. Jej predseda Andrej Danko bol taký rozbehnutý, že mu neprekážalo pretlačiť odvod s prvkami výraznej diskriminácie, ktorý je zrelý na to, aby ho Brusel zmietol zo stola.

Keď skupina národniarskych poslancov navrhla, aby dvaapolpercentný odvod z obratu platila celá paleta obchodníkov vrátane menších slovenských, nenašli pochopenie ani u všetkých partnerov v koalícii. Strana Most-Híd presadzovala, aby odvod nepostihol malých a stredných podnikateľov, a na oplátku presmerovala pozornosť na cenotvorbu obchodníkov.

Neprehliadnite

Legislatívnej iniciatívy sa ujali poslanci Mosta-Híd Peter Antal, Andrej Hrnčiar a poslankyňa Irén Sárközy. Navrhujú pravidlá dohadovania cien v prípade, keď je jeden z účastníkov obchodného vzťahu vo výhodnejšom hospodárskom postavení.

Definujú obchodnú prirážku ako percento, ktoré si predajca prihodí na pulte k

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 11

Rubrika Podnikanie

Tagy reťazce