Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Príbeh zbierky, ktorá darovala SNG diela za 3,5 milióna eur

Koncom januára prebehla médiami správa, že Slovenská národná galéria (SNG) získala od súkromnej zbierky ako dar vyše 150 umeleckých diel v odhadovanej hodnote 3,5 milióna eur. Ide o najväčší dar, aký doposiaľ naša najvyššia galerijná inštitúcia dostala zo súkromných zdrojov. Jej ročný rozpočet na nákup nových diel sa pritom pohybuje na úrovni len niekoľkých desiatok tisíc eur.

03.03.2019, 04:53 | Peter Scherhaufer | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Umelecké artefakty, ktoré SNG získala, pochádzajú zo Zbierky Linea. Tú od polovice 70. rokov minulého storočia vytváral Ivan Zubaľ, ku ktorému sa postupne pridali jeho synovia Roman a Igor.

Príbeh zbierky, ktorý sa píše už štyri desiatky rokov, je unikátnym príkladom toho, ako sa z milovníkov umenia môžu stať nielen majitelia niekoľkých tisícok kusov diel, ale aj prevádzkovatelia galérie a predovšetkým podporovatelia slovenského umenia doma aj v zahraničí.

Zaujímavosťou je, že diela zo Zbierky Linea boli v minulosti vystavené aj v takých renomovaných inštitúciách, akými sú napríklad galéria Tate Modern v Londýne (Jana Želibská), viedenský Mumok (Július Koller) či múzeá v Budapešti alebo talianskom Bolzane.

Ako pre TREND hovorí jeden z darcov R. Zubaľ, darovanie zbierky je veľmi osobná vec, v podstate ide o  kombináciu osobného uspokojenia a splnenia si spoločenskej povinnosti.

Neprehliadnite

Zberateľom aj obyčajný človek

Ivan Zubaľ, bez ktorého by Zbierka Linea nikdy nevznikla, bol právnikom v poľnohospodárskom družstve. Umenie začal zbierať koncom sedemdesiatych rokov. V tom čase sa predávalo napríklad cez sieť obchodov Dielo, často na splátky, alebo cez inzeráty či priamo u umelcov.

Takýmto spôsobom sa rodina dostala napríklad

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Enjoy

Tagy SNG, výtvarné umenie

Súvisiace články

Alexandra Kusá: S ľuďmi v galérii fungujeme na jednej DNA

Alexandra Kusá: S ľuďmi v galérii fungujeme na jednej DNA Manažér roka

Nominácia na Manažéra roka 2018 | Galéria Tate Modern zmenila v Londýne celú štvrť, Alexandra Kusá by chcela, aby Slovenská národná galéria zmenila aspoň dve ulice 3

Rekonštrukcia SNG prinesie nové námestie aj záhradu. Pozrite si súčasný stav

Pán premiér, vy smrteľne žartujete

Siekelove nové časy: Čo bolo na začiatku a ako to vyzerá teraz

Súdruhovia, už brzdite!

Diskusia (0 reakcií)