Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako funguje fenomén Čaputová

Slovensko môže mať o pár týždňov historicky prvú prezidentku republiky. Naznačuje to doteraz nevídaný raketový rast preferencií Zuzany Čaputovej. Za jej úspechom stoja emócie, autentickosť, politický kontext, ale aj humoristická stránka Zomri.

11.03.2019, 05:14 | Eva Mihočková | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 48

Tri mesiace stačili Zuzane Čaputovej na to, aby dokázala zdesaťnásobiť svoje preferencie a dostať sa na čelo kandidátov v prezidentských voľbách. V histórii prezidentských súbojov na Slovensku sa ešte nestalo, že by opozičný kandidát išiel do volieb ako favorit číslo jeden.

Čaputová zabrala, Mistrík zaspal

„Nespomínam si na politika alebo stranu, ktorá by dokázala urobiť v takom krátkom čase taký veľký nárast preferencií,“ hovorí v rozhovore pre TREND Martin Slosiarik z agentúry Focus. Podobne sa vyjadrila aj expertka na politický marketing Anna Šovčíková z agentúry Restartup: „Tento prudký nárast prekvapil aj mňa a dovolím si tvrdiť, že aj kampaňový štáb samotnej kandidátky.“

Neprehliadnite

Kandidátka Čaputová bola dlhé mesiace terčom otvorených výziev či priamo tlaku, aby sa v mene zodpovednosti za osud Slovenska vzdala prezidentskej kandidatúry a podporila R. Mistríka, ktorý mal dlhodobý náskok. Zakladateľ SaS a úspešný vedec začal veľkú bilbordovú kampaň s výrazným predstihom a vďaka podpore najsilnejšej opozičnej strany SaS si rýchlo vybudoval pozíciu najsilnejšieho opozičného kandidáta.

Zdroj: Maňo Štrauch

R. Mistrík svoje narastajúce percentá sebavedomo využil v novembri minulého roka, keď otvorene vyzval na spojenie síl demokratických kandidátov v snahe zabrániť víťazstvu predstaviteľa Smeru alebo politického extrému. Hoci nebol konkrétny, nepriamo sa už vopred pasoval za víťaza konkurenčného boja v opozičnom tábore: „Je fakt, že vo všetkých dostupných prieskumoch som v skupine demokratických kandidátov na čele,“ uviedol v novembri.

Všetky oči sa

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 48

Rubrika Téma

Tagy prezidentské voľby 2019, Zuzana Čaputová