Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Sú to politickí nominanti? Čo skrývajú riaditelia štátnych nemocníc

Do univerzitných a fakultných nemocníc sa ročne nalejú stovky miliónov eur z verejného zdravotného poistenia. O pozadí ľudí, ktorí im šéfujú, však verejnosť veľa nevie. Akurát to, že sú to nominanti ministerstva zdravotníctva. TREND sa preto rozhodol pozrieť na kariérnu dráhu šéfov 13 najväčších štátnych nemocníc. Impulzom bolo nedávne vyjadrenie ministerky Andrey Kalavskej. Ministerka presadzuje nové zriaďovacie listiny na výber prednostov kliník. Tento krok zdôvodňuje tak, že sú pre ňu neakceptovateľné nominácie na základe iných ako odborných kritérií. Platí však to isté ako pri prednostoch kliník aj v prípade riaditeľov nemocníc?

12.03.2019, 05:14 | Mária Hunková | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Fakultné a univerzitné nemocnice sú príspevkové organizácie zriadené ministerstvom zdravotníctva. Ich manažment tvorí takzvaná rada riaditeľov zložená z generálneho, ekonomického a medicínskeho riaditeľa.

Výnimkou je najväčšia Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB), ktorá sa skladá z piatich zdravotníckych zariadení. Na čele UNB je iba – v súčasnosti dočasne poverená – generálna riaditeľka Renáta Vandriaková. Jednotlivé zariadenia riadia námestníci. Fakultná nemocnica Nové Zámky a Detská fakultná nemocnica Banská Bystrica momentálne nemajú obsadené miesto generálneho riaditeľa.

Neprehliadnite

Vyhovorili sa na GDPR

TREND si vypýtal od všetkých štátnych manažérov životopisy. Zdôraznil, že nežiada žiadne citlivé údaje, ako je dátum narodenia či adresa bydliska, ale iba informácie o dosiahnutom vzdelaní a doterajších pracovných skúsenostiach. Z 35 oslovených riaditeľov odpovedali len šestnásti.

Ochotné zaslať svoje životopisy bolo vedenie martinskej a prešovskej nemocnice a detské fakultné nemocnice v Bratislave, Banskej Bystrici a v Košiciach. Z nitrianskej nemocnice sprístupnila informácie len jej generálna riaditeľka. Medicínsky riaditeľ Fakultnej nemocnice F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici má kompletný životopis zverejnený na webovej stránke nemocnice. Ostatní manažéri banskobystrickej nemocnice na ňom uvádzajú iba doterajšie pozície v danej nemocnici.

Fakultná nemocnica Nové Zámky žiadosť TRENDU odignorovala. Zvyšné sa zväčša vyhovorili na GDPR alebo všeobecne na ochranu osobných údajov. Hovorcovia odpísali, že životopisy by mohli zaslať len so súhlasom dotknutých osôb. Na protiotázku, čo im bráni, aby si ho vyžiadali, niektorí viac nereagovali.

Iní napísali, že nepoznajú

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Ekonomika

Tagy nemocnice, riaditelia, TREND na Instagrame, zdravotníctvo

Diskusia (0 reakcií)