Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nočný starosta Prahy: Ak kluby neurobia poriadok, hrozia tvrdé opatrenia

09.03.2019, 18:56 | Jozef Tvardzík | © 2019 News and Media Holding

Praha má problém s masovým turizmom. Návštevníci českého hlavného mesta robia v uliciach neporiadok a hluk, na ktorý sa sťažujú miestni obyvatelia. Už mesiac má Praha nočného starostu, ktorým sa stal Jan Štern. Tvrdí, že nechce, aby sa z centra mesta stal priestor len pre zábavu turistov, hoci nočná ekonomika je pre mesto dôležitá. Zmysel jeho funkcie spočíva vo vytvorení prijateľných podmienok, aby mohli v centre ľudia aj bývať a nepočúvali len hulákajúce davy turistov pod ich oknami.

 • Tlačiť
 • 3

Rubrika

Použi rozum

Pracujete ako nočný starosta v noci?

Mám rád nočný život a určite nie som ranné vtáča. Ale náplň mojej práce z 90 percent spočíva v stretnutiach, vymýšľaní komplexných riešení a formulovaní opatrení. Je to skôr úradnícka práca. Jej predpokladom je, že človek pozná nočný život, má ho rád a má oň živý záujem. Bez toho to nejde robiť. Ale moja práca nespočíva v tom, že by som chodieval v noci po uliciach a upokojoval hlučných ľudí.

Aký zmysel má funkcia nočného starostu?

Nočný život je hodnota, ktorá je pre mesto dôležitá. Je to hodnota kultúrna, sociálna a ekonomická. Nočná ekonomika je veľmi dôležitá aj z hľadiska zamestnanosti mladých ľudí. Napríklad pozícia barmana alebo čašníka je ideálna pre tých, ktorí ešte študujú. To ešte nehovorím o rôznych kreatívnych pozíciách, ktoré v spoločnosti prinášajú pridanú hodnotu.

Zároveň ide o oblasť, ktorá generuje určité typy problémov, ktoré je potrebné riešiť, a hľadať cesty, ako môže nočný život koexistovať s ľuďmi, ktorí žijú nad ulicami. Narastá ich frustrácia, pretože sa nemôžu vyspať, prípadne narastá kriminalita. Ak sa to nerieši, tlačí sa, aby sa nočný život obmedzil. Mojou pozíciou chcem kultivovať nočný život a nastaviť pravidlá, aby sa nočný život mohol rozvíjať udržateľne, a nie na úkor ostatných ľudí.

Neprehliadnite

Čo je aktuálne najakútnejší problém, ktorý riešite?

Ročne Praha eviduje 18 miliónov strávených nocí, čo je porovnateľné množstvo ako v Barcelone. Mnohí turisti sú mladí ľudia, ktorí sa prišli do mesta baviť. Najurgentnejší problém, pred ktorým v tejto chvíli stojíme, je situácia na Dlouhé ulici. Tam sa nočný život do istej miery vymkol spod kontroly. Mojou úlohou je hľadať konkrétne opatrenia, ako situáciu zlepšiť.

Je tam 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 3

Rubrika Použi rozum

Tagy cestovný ruch, Použi rozum, Praha, turistický ruch

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.