Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako na výber povolania? Lubyová posilňuje kariérové poradenstvo

Ste študent mnohých talentov a neviete si vybrať medzi technikou, umením či medicínou? Alebo naopak – zatiaľ absolútne netušíte, čím by ste sa mohli živiť po skončení štúdia? Výber povolania patrí medzi najdôležitejšie voľby v živote človeka. Pre kvalitu života môže byť podstatnejší možno už len výber partnera. Mladí ľudia to však pri voľbe kariérovej cesty nemajú v súčasnosti jednoduché.

11.01.2020, 19:00 | Tomáš Nejedlý | © 2020 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Vysoké školy prijímajú takmer každého a prakticky bez prijímacích skúšok. Na výber sú tisícky študijných programov od jadrovej energetiky cez bábkové divadlo až po zubné lekárstvo. Študovať, stážovať a praxovať je možné bez väčších prekážok v ktorejkoľvek krajine Európskej únie.

Analytici navyše predpovedajú, že tempo zmien sa bude zrýchľovať a dnešní školáci môžu v čase skončenia štúdia čeliť zásadne odlišnej štruktúre ekonomiky, ako ju poznáme dnes. Portfólio pracovných pozícií a ich náplň budú iné, než sme zvyknutí.

Viac ako samotné vedomosti odporúčajú cibriť zručnosti a najmä schopnosť prispôsobiť sa zmene. Mladým ľuďom, ktorí si kladú otázku, čím chcem byť, čím sa budem živiť a ako si mám vybrať budúce povolanie, niet čo závidieť.

Neprehliadnite

Len tabuľka na dverách

Kariérové poradenstvo pre žiakov a študentov má oficiálne na starosti štát. V školách pôsobí zhruba dvetisíc výchovných poradcov, ktorých úlohou je pomôcť žiakom s profesijnou orientáciou, a štát na ich činnosť vyčleňuje ročne milióny eur.

Zväčša sú to učitelia, ktorí majú okrem výučby predmetov na starosti desiatky

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Použi rozum

Tagy Použi rozum, školstvo

Diskusia (0 reakcií)