Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Keď je demokracia jediný dôvod existencie krajiny

11.01.2020, 10:00 | Luboš Palata

Názor | „My sme taký malý ostrovček,“ počujete často na Taiwane. Keď sa však pozriete na mapu Európy, zistíte, že Taiwan je takmer dvakrát väčší ako Slovinsko a len o chĺpok menší než Holandsko či Švajčiarsko, ktoré v Európe za štátiky nepovažujeme.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Názory

Tagy

Názory

Palata Lubos

Pokiaľ ide o počet obyvateľov, ázijská ostrovná krajina je s 23,5 milióna obyvateľov početnejšia než Rumunsko a Holandsko. O Slovensku ani nehovoriac. Výkonnosťou ekonomiky na obyvateľa, meranou najrozšírenejšou paritou kúpnej sily, je Taiwan na úrovni Nemecka. A pokiaľ ide o celkovú výkonnosť, je aj pred vlajkovou loďou strednej Európy, takmer štyridsaťmiliónovým Poľskom.

Lenže čo je to tejto krajine platné, keď má vedľa seba 1,4-miliardovú Čínu, ktorá sa netají tým, že chce skôr či neskôr Taiwan ako „vzbúreneckú provinciu“ prehltnúť. Čínsky prezident Si Ťin-pching nedávno Taiwančanom jasne odkázal, že keď skúsia vyhlásiť nezávislosť, tak ich Čína vojensky zlikviduje. A tak je Taiwan v stave medzi štátom a neštátom.

Neprehliadnite

Pravdupovediac, Taiwanci si za to môžu trochu

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Názory

Tagy Názory

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.