Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Globálna neistota je bezprecedentne vysoko

12.01.2020, 10:00 | Ronald Ižip | © 2020 News and Media Holding

Názor | Nedávno slávil svet tridsať rokov od pádu Berlínskeho múra. Politický filozof Francis Fukuyama v knihe Koniec dejín a posledný človek predpovedal, že ideologická evolúcia ľudstva sa skončila. Liberálna demokracia sa stala konečnou formou vlády.

 • Tlačiť
 • 10

Rubrika

Názory

Tagy

Názory

Izip Ronald komentar

Minulý rok však musel byť pre Fukuyamu vytriezvením. Rusko, Čína, Turecko, Saudská Arábia, Maďarsko, Filipíny – to všetko sú krajiny, ktoré sa priblížili k autokracii. Téza liberálnej demokracie ako konečnej formy vlády sa ukázala ako neistá.

Pred dvadsiatimi rokmi sa na obálke týždenníka Time s titulkom Komisia, ktorá zachránila svet objavila trojica mužov: Rubin, Greenspan a Summers. Magazín ospevoval amerického ministra financií, jeho sekretára a prezidenta centrálnej banky ako mužov, ktorí zabránili globálnej hospodárskej kríze po kolapse ázijských ekonomík. Vytvorilo sa povedomie o všemocnosti centrálnych bánk. Už o dekádu neskôr sa téza ich všemocnosti ukázala ako neistá.

Neprehliadnite

Pred desiatimi rokmi zažívala globálna ekonomika najväčšiu novodobú

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 10

Rubrika Názory

Tagy Názory

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.