Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Päť oblastí, ktoré by mala nová vláda na Slovensku opraviť najskôr

Formujúca sa vládna koalícia postupne zisťuje, ako by mohla spolu vychádzať a čím sa bude zaoberať. Už pred jej oficiálnym vznikom je jasné, že na seba budú postupom času narážať honosné predvolebné sľuby a tlak na vyrovnaný štátny rozpočet. TREND vybral päť kľúčových oblastí, na ktoré by sa mala vládna koalícia sústrediť. Okrem školstva a zdravotníctva sú to predovšetkým opatrenia na boj proti korupcii, podpora podnikateľského prostredia a starostlivosť o zdravé verejné financie.

16.03.2020, 05:00 | Peter Kapitán | Ronald Ižip | Tomáš Nejedlý | © 2020 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 10

Zákony proti korupcii máme, stačí ich dodržiavať

Aby sa stíhala korupcia na najvyšších poschodiach, museli by ju najvyšší predstavitelia páchať, vyhlásil pred vyše troma rokmi exminister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru. Jeho výrok, že polícia korupciu na najvyšších miestach nerieši, lebo neexistuje, sa naveky zapíše do histórie.

Pri pohľade do štatistík by si človek mohol povedať, že R. Kaliňák má možno aj pravdu. Najvyššie postaveným funkcionárom odsúdeným za korupciu je do dnešného dňa exprimátor Čadce Jozef Pohančeník. Trest dostal ešte v roku 2008.

Vznikajúca vládna koalícia si uvedomuje, že štátny aparát prerastený korupciou je jedným z najakútnejších spoločenských problémov na Slovensku. Preto chystá niekoľko opatrení, ktoré by mohli byť prínosom. Budú stáť predovšetkým na tom, či ich niekto bude schopný vymôcť.

Hmotná zodpovednosť politikov

Sprísňovanie hmotnej zodpovednosti politikov je krok správnym smerom. Ako upozorňuje riaditeľka nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková, politici by mali niesť podobnú zodpovednosť, ako majú zamestnanci na základe Zákonníka práce. „Ak zamestnanec spôsobí firme škodu, nesie za to zodpovednosť a dostane trest.

Pri politikoch zodpovedných za riadenie štátu to chýba,“ hovorí Z. Petková. Súhlasí s tým, že už dnes existujú možnosti, ako politikov za ich zlé rozhodnutia trestať, problém je však pri vymáhaní a ukladaní trestov.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 10

Rubrika Téma

Tagy financie, Igor Matovič, korupcia, podnikatelia, školstvo, vláda, Voľby 2020, zdravotníctvo