Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Päť oblastí, ktoré by mala nová vláda na Slovensku opraviť najskôr

16.03.2020 | Peter Kapitán | Ronald Ižip | Tomáš Nejedlý

Diskusia (10 reakcií) Pravidlá diskusie

16.03.2020 | rosma

Pokiaľ sa neprepustí 20% nadbytočných a často krát starých učiteľov a nezredukujú sa neefektívni úradníci, ktorí často iba používajú PC ako písací stroj a nazývajú to elektronizáciou štátnej správy, nič sa nezmení. Možno taká hlboká kríza spôsobí, že sa veci začnú riešiť od základov. Lebo sa už riešiť budú musieť. Ale pokiaľ si Fico a spol kupovali prekariát a štátnych úradníkov rozdávaním vysokých miezd na dlh, Matovič a spol. asi nebudú mať ako správni konzervatívni populisti gule a ani schopnosti začať čistiť byrokraciu. Radšej budú naháňať potratárov, Istanbul, Marrakéš a dúhové pochody.

16.03.2020 | Roman Kanala

Keby mali gule, na prvú schôdzu parlamentu zaradia vedľa schvaľovania programového vyhlásenia vlády aj zrušenie 13. dôchodkov, ktoré sú vražedné pre rozpočet.

Potom by sa mal urobiť inventár všetkého, čo Fico poprijímal v skrátenom konaní. Potom inventár všetkého, čo nemá ekonomickú racionalitu a neprešlo verejnou a odbornou diskusiou. Čiže vlastne všetko: zadarmizmus vo vlakoch, zadarmizmus pri školských obedoch, atď.

16.03.2020 | rosma

Žiaľ toto víťaz volieb a ani Boris Dollár nesľubovali. Sľubovali, ako komu pridať a nie, ako na to vziať a kde racionalizovať. Trochu to naznačoval Sulík. Ten je ale momentálne marginálny a nazývajú ho "sociálny netvor". Voľby nielen na Slovensku sa nedajú vyhrať racionalitou, ale len a len populizmom. Paradoxne hospodárska kríza môže napomôcť racionálnym opatreniam. Z núdze cnosť :-)

16.03.2020 | salamoon

a aj napomoze.. takí ako Sulík pojdu z politiky do prdelky ako prví..

16.03.2020 | TotoTuSomJa

Toto som presne písala aj ja, vo verejne správe sa dajú ušetriť obrovské peniaze, detto k by urobili reformu samospráv. Nedávno sa tomu venovli aj na Pravde:

Klub 500: Ak štát vyhodí 190-tisíc zamestnancov, ušetrí miliardy:
https://ekonomika.p...

Otýzka je či na to bude mať Matovič a spol. odvahu, ono jedna vec je trepať populistické kecy v predvolebnej kampani, druhá vec je reálne robiť kroky v prospech celej krajiny, aj keď za cenu nepopulárnych krokov.

PS: A k 13. dôchodkom-pôvodne som bola za ich zrušenie, nakoľko ich ale má zavedená takmer celá západná Európa, nevidím dôvod na ich zrušenie, lebo ako vravel Matovič a opozičníci: "Stačí zlepšiť výber DPH a nekradnúť"-tak nech sa do toho chlapci dajú, dostali mandát.

16.03.2020 | salamoon

190tis je cca polovica z celkoveho poctu statnych zamestnancov.. tie vypasene bravy z toho kaviaru uz ani netusia, co tliachaju..

16.03.2020 | TotoTuSomJa

Čo je na tom nereálne? Ide o príklady v porovní počtu zamestnancov v Česku a v Nemecku. P/rečo by to nemalo ísť aj tu?
"Pokiaľ by podľa Klubu 500 Slovensko znížilo počet štátnych a verejných zamestnancov na priemer OECD, ušetrilo by ročne pol miliardy eur a pokiaľ by znížilo počet týchto zamestnancov na úroveň Česka, úspora by vzrástla na 1,1 miliardy eur.
Pri poklese počtu zamestnancov štátnej a verejnej správy o 190 000, čo je pomerná úroveň Nemecka, by Slovensko ušetrilo štyri miliardy eur a v porovnaní s najefektívnejším Japonskom by krajina musela znížiť počet zamestnancov o 290 000 a úspora by sa vyšplhala na 6,3 miliardy eur.
Samostatnou kapitolou efektivity verejnej správy je podľa Klubu 500 územná samospráva. Nová vláda by mala podľa Gregora pristúpiť k reforme verejnej správy, nakoľko priemerný počet obyvateľov obce na Slovensku je trikrát menší ako priemer EÚ a päťkrát menší ako priemer OECD. Z toho vyplýva aj 3,5-násobne vyšší počet starostov a dvojnásobne vyšší počet komunálnych poslancov na 100.000 obyvateľov, ako je priemer EÚ. Sústredenie výkonu samosprávy do mikroregiónov by podľa podnikateľov ušetrilo až 316 miliónov eur ročne."

16.03.2020 | ataman

Hlavne treba uvolnit ruky podnikatelom a firmam. Zrusit byrokraticke prekazky, papierovacky, niekolkomesacne odstupne, tresty za o den neskor prihlasenie zamestanca, znizit odvody.

16.03.2020 | zajo-


Peter Tóth svedčí, že Fico s Kaliňákom riadili s oligarchami krajinu z Hiltonu:

https://dennikn.sk/...

17.03.2020 | zajo-

Stopka pre ďalšiu IT firmu, ktorá má prepojenia na spoločnosť s väzbami na Počiatka a Brhela:

https://www.aktuali...

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.