Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Stačí pár týždňov ročne? Koľko dní voľna potrebuje zamestnanec

11.03.2020, 09:28 | Adrián Berecz | © 2020 News and Media Holding

Niektoré kultúry vyznávajú myšlienku tvrdej práce. Motivujú ľudí, aby boli mimoriadne pracovití, trávili veľa času v zamestnaní a vynechávali dovolenky.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Ekonomika

Slovenský Zákonník práce stanovuje základnú výmeru dovolenky najmenej štyri týždne. Nárok na dovolenku má každý, kto odpracoval aspoň 60 dní za kalendárny rok. Dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov veku, je najmenej päť týždňov. Od roku 2020 platí, že mladí rodičia do 33 rokov majú takisto nárok na päť týždňov dovolenky.

Sviatky k dobru

Rebríčku s najväčším počtom voľna v Európe kraľujú Rakúsko a Malta. Rakúske firmy musia dopriať svojim zamestnancom 25 dní dovolenky, tie maltské 24 dní. Obyvatelia Malty môžu oslavovať 14 dní sviatkov a Rakúšania 13 dní. V oboch prípadoch však krajiny celkovo disponujú 38 voľnými dňami, nerátajúc víkendy a dúfajúc, že ani jeden sviatok nepadne práve na sobotu či nedeľu.

Sťažovať sa nemôžu ani obyvatelia Francúzska či Švédska, kde v oboch krajinách majú nárok na 25 dní dovolenky a oslavujú 11 dní sviatkov. Dobre sú na tom aj Briti. Hoci majú skromnejší počet sviatkov, a to len deväť, britskí zamestnávatelia dávajú až 28 dní dovolenky.

Najmenej voľna si užívajú Švajčiari a Íri – v oboch krajinách majú pracovníci nárok len na 20 dní dovolenky, ktorým sekunduje deväť dní sviatkov, teda dohromady 29 voľných dní. O jeden deň voľna viac, teda 30 dní, si užívajú Belgičania, Estónci či Maďari.

V tomto ohľade na tom Slovensko vôbec nie je zle, môžeme sa tešiť dohromady z minimálne 35 dní dovolenky, štátnych sviatkov a pracovného pokoja.

Neprehliadnite

Voľno vo vybraných európskych krajinách
(dni)
Voľno vo vybraných európskych krajinách
PRAMEŇ: OECD, Eurostat, ShopAlike.sk

Dovolenka je neamerická

Zaujímavým faktom je, že Spojené štáty sú jedna z mála krajín na svete, v ktorej neexistuje žiaden zákonom stanovený počet dní platenej dovolenky. Akákoľvek dovolenka, vrátane rodičovskej či PN-ky, závisí výlučne od ochoty a uváženia jednotlivých spoločností.

Priemerná americká firma ponúka obvykle dva týždne dovolenky. Takmer každý štvrtý pracovník v USA však nárok na dovolenku nemá, poukazuje portál Vox s tým, že pokus o uzákonenie dovolenky v súčasnosti prebieha v štáte New York. Zatiaľ čo obyvatelia New Yorku jasajú a návrh výrazne podporujú, podniky a zamestnávatelia agresívne bojujú proti a v dôsledku schválenia zákona varujú pred prepúšťaním.

V rámci firemnej kultúry sa Američania často zdráhajú, až hanbia rozprávať o dovolenke. Existuje nemalé množstvo Američanov, ktorí si dovolenku nezobrali roky. Prácu vnímajú ako záväzok a oddanosť práci ako prejav lojality.

Prieskumy ukazujú, že americkí pracovníci majú tendenciu tvrdiť, že zarábanie väčšieho množstva peňazí má vyššiu prioritu ako platené voľno. Ako vysvetľuje ekonóm Lonnie Golden pre Vox, má to dobrý dôvod. Američania nemajú bezplatné či zvýhodnené verejné služby týkajúce sa zdravotnej starostlivosti, dopravy či vzdelávania ako mnohé európske krajiny.

Záchrana života

Vedkyňa Emma Seppälä spísala knihu The Happiness Track: How to Apply the Science of Happiness to Accelerate Your Success. V nej skúma konkrétne dôvody, prečo sú dovolenky pre organizmus blahodárne.

Zdroj: Maňo Štrauch

Okrem toho, že priaznivo

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Ekonomika

Tagy dovolenka, personalistika, práca

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.