Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Manažér bez EQ nie je uveriteľný. Pomôcť mu nemusí ani terapia

Žijeme v dobe pretlaku informácií, keď hlava a myšlienky „zatieňujú“ telo. Na telo hľadíme najmä ako na objekt krásy, v tom lepšom prípade sa oň staráme zo zdravotných dôvodov. Určite však naň nehľadíme ako na nositeľa informácií o človeku. Schopnosť vedieť správne prečítať reč tela a znaky tváre pritom pomáha nielen pri výbere zamestnancov, ale aj v komunikácii so šéfom, s kolegom či so zákazníkom. TREND sa porozprával s odborníčkou na neverbálnu komunikáciu a koučkou Norou Laukovou.

22.03.2020, 05:00 | Peter Scherhaufer | © 2020 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

V rozhovore sa dočítate

 • koľko percent slovenských firiem pracuje s neverbalitou
 • kde robia chybu manažéri, keď od nich odchádzajú ľudia
 • ako z tvárových znakov a reči tela rozoznať agresora a klamára
 • prečo dokáže človek viac klamať telom a menej tvárou
 • čo musí spĺňať manažér, aby bol úspešný a vzťahový

Hovorí sa, že 93 percent informácií o nás vypovie neverbálny prejav a zvyšných sedem percent slová. Sú slovenskí manažéri a personalisti nastavení na to, aby čerpali informácie z neverbálnych prejavov?

V praxi sa stretávam s tým, že sú nastavení na verbálnosť, teda skôr na rozhovor s kandidátom. Ten je pre nich prioritný. Je nižšie percento tých, ktorí si všímajú neverbálnosť. Ak je na pohovore manažér sám a kladie otázky, má tendenciu sústrediť sa len na obsah povedaného, prípadne jeho spôsob.

Slovenskí manažéri sa len postupne učia všímať si neverbálnu stránku a až následne do nej vkladať obsah získaný zo slov. Ak profesionál neverbálny prejav správne prečíta, dá mu za pár sekúnd približne 98-percentný obraz o človeku ešte skôr ako slová.

Viete odhadnúť, aké percento manažérov dokáže čítať neverbálne prejavy?

Zhruba desať až pätnásť percent stredných firiem a korporácií na Slovensku pracuje s neverbálnosťou. Vo všeobecnosti ju ľudia, ktorí vedú rozhovory, vnímajú ako menej dôležitú a mnohí ju dokonca ani nevedia interpretovať. Neverbálna stránka je pritom kľúčová a viacerí manažéri si ju zamieňajú s rečou tela. Reč tela tvorí len polovicu celkového neverbálneho prejavu.

Neprehliadnite

Na identifikáciu neverbálnej inteligencie človeka treba spoznať typológiu osobnosti, jeho silné a slabé stránky, správanie či pocity. Na to slúžia tvárové znaky, mimické prejavy, pohybové identifikátory či hlasový prejav. Okrem základných emocionálnych prejavov tvár a mimika prezrádzajú, čo sa deje vnútri človeka, ako sa bude správať a či bude schopný udržiavať väzby. Ešte stále sa nedokázalo, že pohyby tela prenášajú takú presnú informáciu o emóciách a správaní ako tvár a mimika.

Pri koncentrácii na neverbálny prejav, napríklad počas rozhovoru, však môže uniknúť význam slov alebo nie?

Veľa manažérov pri pozorovaní neverbálnosti zníži mieru koncentrácie na slová. Sústredenie na neverbálny prejav predpokladá, že sa na ňu manažér zameria ešte predtým, než sa s človekom začne rozprávať. Keď vchádza kolega do kancelárie, určitým spôsobom chodí, pracuje s očným kontaktom a mimikou, má určitý postoj, gestá či vzdialenosť.

Dôležité veci

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Enjoy

Tagy komunikácia, manažér, Nora Lauková, psychológia

Diskusia (0 reakcií)