Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Perfektný žáner súčasnosti. Ako vyzerá slovenský komiks

28.03.2020, 19:00 | Adrián Berecz | © 2020 News and Media Holding

Watchmen, Sin City, V for Vendetta, Transmetropolitan, The Walking Dead či Sandman sa už dajú považovať za legendy. Grafický svet komiksu neprezentujú len akční hrdinovia ako Superman, Batman či Avengers. Hoci práve tieto postavy a námety prostredníctvom filmov spopularizovali komiksy najviac, mnohé z nich nevynechávajú vážne spoločenské problémy, prácu s komplexnými príbehmi a ponúkajú materiál na intelektuálne úvahy a debaty. Postupne si komiksy kliesnia cestu aj do našich končín

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Použi rozum

Komiksový žáner má korene ešte v ére pred Johannom Gutenbergom, keď ľudia nevedeli čítať a biblické príbehy im kreslili. V súčasnosti využíva všetky možné výdobytky vizuálnej kultúry a rozprávačstva, aby vypovedal niečo podstatné o svete. Môže to byť existenciálna dráma o samote v meste aj na webe alebo futuristické sci-fi.

Neprehliadnite

Jedným z najznámejších slovenských autorov komiksov je Daniel Majling, ktorý ich píše popri práci dramaturga v SND. Najprv sa predviedol poviedkovou knihou Rudo, v ktorej epizodicky zachytáva príbehy rovnomennej komiksovej postavy s charakteristikou irónie, cynizmu aj čierneho humoru. Pracuje tiež s popkultúrnym kontextom.

O pár rokov neskôr prišiel s komiksom Zóna. To už je ucelený príbeh, ktorý možno definovať zrejme ako vôbec prvú gemerskú detektívku z okolia Rimavskej Soboty, „najdepresívnejšieho miesta na Slovensku, ak nie rovno sveta“. Obe diela spája určitá absurdnosť, špecifický humor, filozofický prístup a čiernobiele spracovanie.

„V detstve som veľa kreslil. Keď nakreslíte dostatočne veľké množstvo rytierov, kovbojov alebo pirátov, niektorí sa začnú na seba podobať, niektorí vytvárať sériu a od toho je už len krôčik k ucelenejšej dejovej sekvencii,“ hovorí D. Majling pre TREND o začiatkoch komiksovej tvorby.

Nežná verzia

Spomenúť treba aj komiks Kláry Štefanovičovej a Michala Hvoreckého Čierna oslava. Ide o prvú časť zo série Nežný komiks, ktorá čitateľom približuje dianie okolo novembra 1989.

Komiks ako grafický román je perfektný žáner súčasnosti, myslí si spisovateľ M. Hvorecký. „Ľudia stále potrebujú príbehy, len vizuálna generácia číta trocha inak,“ tvrdí s tým, že táto generácia preferuje veľa obrázkov a menej textu.

V niektorých východoeurópskych krajinách, napríklad v Poľsku či Česku, má komiks dlhú tradíciu a úspech. Na Slovensko prichádza trocha oneskorene.

„Mňa oslovila mladá vydavateľka Jana Hoffstädter z vydavateľstva E. J. Publishing, ktorá si trúfla vydať sériu Nežný komiks o novembri 1989. Bol to risk,“ hovorí M. Hvorecký. „Ale urobila výbornú crowdfundingovú kampaň, získala na svoju stranu influencerov a nakoniec sa prvý diel už vypredal, aj ďalším trom sa darí. Komiks sa dostal do väčšiny ankiet o knihu roka. Bol som opatrný a skeptický, ale nakoniec je to skutočne úspešný projekt,“ dodáva autor.

V komiksovom debute Všetky tie svety Juraja Čorbu a Dávida Marcina dvaja experti riešia bezpečnostnú hrozbu spojenú s nástupom nových technológií.Zdroj: Brak

Bez vidiny rýchleho zisku

Na veľký záujem si budú musieť slovenské komiksy ešte počkať, myslí si František Malík z vydavateľstva Brak. Podľa neho sú komiksy a grafické novely na Slovensku stále na úplnom okraji

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Použi rozum

Tagy komiks, Použi rozum

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.