Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Keď Únia ochorie, objavia sa kolóny kamiónov na hraniciach

25.03.2020, 08:22

Pamätám sa na to hmlisté ráno 1. januára 1993, keď som ako reportér časopisu Respekt s fotografom prechádzal cez novú česko-slovenskú hranicu. Nič sa v to ráno ešte nezmenilo, nikto nás pri rieke Morave nezastavil, nikde neboli tabule s názvami nových štátov, hranica akoby neexistovala. Čoskoro však existovať začala, a to aj s colnicami a kolónami kamiónov.

 • Tlačiť
 • 0

Palata Lubos

Tie prišli a ostali ešte mnoho rokov. Nestačil ani náš spoločný vstup do Európskej únie. Pred trinástimi rokmi musel prísť až Schengen, aby človek podľa kolón, dlhých kilometre, nemusel rozlišovať, či je v Česku alebo na Slovensku.

Kolóny sa opäť na chvíľu objavili v období, ktoré dostalo názov migračná kríza. Pamätám si, ako som sa vtedy pohyboval vo svojom obľúbenom slovensko-maďarsko-rakúskom trojuholníku okolo Neziderského jazera a ako ma prekvapila nielen kolóna kamiónov od Rajky po Petržalku, ale aj policajná kontrola na rakúsko-maďarskej hranici.

A teraz to tu máme zas. Náš európsky svet bez hraníc aktuálne neohrozujú migranti, ktorých možno aspoň čiastočne zastaviť drôtenými plotmi či policajnými kontrolami a ich odoslaním do domovských krajín. Tentoraz je to nový koronavírus, ktorý zastaví iba respirátor 3M. Ten by však museli mať úplne všetci a úplne stále, lenže niekoľko mesiacov od začiatku šírenia nákazy ho nemá skoro nikto a skoro nikde.

V snahe aspoň pozastaviť šírenie nákazy z európskeho epicentra, ktorým je severné Taliansko, obľúbené medzi lyžiarmi, sme zase uzatvorili hranice. Pre osobnú dopravu takmer úplne, pre kamióny zatiaľ nemôžeme. Už len letmá kontrola zdravotného stavu vodičov kamiónov, ktorí ako jedni z mála dostali výnimku na cestovanie, vytvára obrovské, niekedy až desiatky kilometrov dlhé kolóny na štátnych hraniciach.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 12/2020. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 0

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.