Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Koronavírus „zamáva“ s biznisom. A bude to drahé

Biznis krváca. Dôvodom je pandémia koronavírusu, ktorá nedávno zasiahla celý svet vrátane Slovenska. Podnikatelia potrebujú rýchlu pomoc od štátu a ďalších inštitúcií, aby prežili.

25.03.2020, 08:22 | Zuzana Kullová | © 2020 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Svoje o tom vie aj majiteľ jednej z najväčších reštauračných sietí Medusa Group Peter Štecko. Ešte vlani chcel expandovať rozšírením siete „klubovní“ formou franchisingu. Dnes stále verí, že kríza mu zámery predsa len neprekazí. Bude to závisieť od dvoch faktorov – dĺžky odstávky a efektívnosti protikrízových opatrení. „Zatvorili sme všetky reštaurácie, bary a kluby okrem výdajov stravy pre zamestnancov našich zmluvných partnerov,“ poznamenáva majiteľ. Prioritou spoločnosti je udržať vo firme ľudí. „Robíme všetko, čo je v našich silách, aby sme nemuseli prepúšťať.“

O predaji cez okienko alebo klasickej donáške nerozmýšľali. „Nezásobujeme ohrozené skupiny obyvateľov, jedla je v potravinách dosť. Spúšťame však bezplatnú roznášku jedla pre záchranárov, aby sme pomohli tým, ktorí sú v prvej línii,“ spresňuje P. Štecko pre TREND. Dôležité bude, či sa podnikanie vráti do normálu o dva mesiace alebo o pol roka. Pri prvej alternatíve by nasadili úsporné opatrenia, šetrenie a vyššiu efektivitu. Ak pôjde o dlhé mesiace, rozsah opatrení bude podľa slov majiteľa Medusy Group väčší a tvrdší.

Opatrenia zatiaľ na papieri

Štát pred pár dňami predstavil opatrenia, ktoré by mali pomôcť slovenským podnikateľom vyrovnať sa s dosahmi šírenia koronavírusu. Už bývalý hovorca rezortu hospodárstva Maroš Stano potvrdil, že sa o nich ešte bude rokovať. „O definitívnej podobe rozhodne až nová vláda a Národná rada SR.“ Zdá sa, že najväčšou pomocou pre podnikateľov by bolo napríklad posunutie termínu podania daňového priznania a odloženie platieb sociálnych a zdravotných odvodov.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika TREND Špeciál Koronavírus

Diskusia (0 reakcií)