Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Politici budú tancovať na ostrí noža

25.03.2020, 20:00 | Ronald Ižip | © 2020 News and Media Holding

Epidémia prináša epický boj medzi zdravím národa a ekonomiky. Voľba bude ťažká a závislá od veľkosti skazy, ktorý spoločnosť čaká. Kým Slovensko môže boj s epidémiou vyhrať pomerne rýchlo, boj s ekonomickým rastom bude dlhý a ťažký.

 • Tlačiť
 • 3

Rubrika

Editoriál

Občania v ohrození požadujú, aby vláda spravila všetko možné na odvrátenie nebezpečenstva. A kabinet to spraví – uzavrie školy, zruší verejné akcie, dokonca nariadi zatvoriť neesenciálne prevádzky. Vytvorí prostredie na takmer dokonalé sociálne odlúčenie. A zafunguje to. Dokonca omnoho lepšie, ako ktokoľvek predpovedal.

Neprehliadnite

Skúsenosti zo sveta ukazujú, že sociálne odlúčenie je najlepší spôsob, ako zabrániť ďalšiemu šíreniu epidémie. Dokonca aj v Nemecku, ktoré zaviedlo sociálne odlúčenie iba nedávno, si jeho minister zdravotníctva pochvaľuje „splošťovanie“ krivky počtu infikovaných. Ak skutočne domáca karanténa funguje takto dobre, potom už aj Taliansko má vrchol epidémie čoskoro za sebou.

Sociálne odlúčenie má však svoje temné stránky – prepad ekonomiky krajiny. Spojené štáty, ktoré sú niekoľko týždňov za Talianskom, začínajú odhadovať potenciálne straty. Analytici sa predbiehajú, kto príde s horším scenárom hospodárskeho rastu v druhom kvartáli. Hlavnú cenu pesimizmu získava lokálny šéf americkej centrálnej banky James Bullard, ktorý predpokladá, že nezamestnanosť vzrastie na tridsať percent a ekonomický rast prepadne o päťdesiat percent.

Krajiny preto vyčleňujú na boj s koronavírusom značné prostriedky a mnohé z nich, ako Spojené štáty alebo Nemecko, sa dostávajú k nepredstaviteľnej sume desať percent HDP. Tušia, že náklady za ekonomický kolaps by boli ešte omnoho väčšie.

Kým sa zdá, že Slovensko svoj epidemiologický boj s koronavírusom vyhráva, ten ekonomický prehrá. Otázka je len to, aký bude finálny účet. Kým vládni poradcovia prichádzajú s prvými návrhmi opatrení na podporu ekonomiky, nezdá sa, že by boli dostatočne ambiciózne – firmám len kupujú čas. Kúpený čas v prostredí ekonomickej recesie nestačí. Výpadok tržieb je reálny a trvalý. Niektorí podnikatelia začnú prepúšťať a iní bankrotovať už na konci marca.

Sociálne odlúčenie má aj temné stránky – prepad ekonomiky 

Vysoké náklady spojené so zastavením ekonomiky sú dôvodom, prečo nový minister hospodárstva Richard Sulík hovorí, že podobne ako potraviny by mohli byť otvorené aj ostatné prevádzky. Ide o jeden z rastúceho množstva hlasov volajúcich po uvoľnení neproporcionálnych opatrení.

Vedci čoraz viac naznačujú, že vírus nebude možné zastaviť skôr ako o rok. Celý svet sa tak môže pohybovať v opakujúcom sa cykle ekonomickej aktivity, epidémie, sociálneho odlúčenia, uvoľnenia opatrení a opäť dookola.

Politika vlád bude dlho balansovať na ostrí noža medzi novými protivírusovými opatreniami a ich uvoľňovaním. Prudký ekonomický rast v druhej polovici roka ostane ilúziou. Všetci dotknutí by sa mali pripraviť na ešte dlhší boj, ako doteraz očakávali.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 12/2020. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 3

Rubrika Editoriál

Tagy epidémia, koronavírus, Slovensko

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.