Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Cirkev by mohla byť odvážnejšia, finančne nezávislejšia a tak aj slobodnejšia

20.01.2020, 05:00 | Jozef Ryník | © 2020 News and Media Holding

Názor | Vlaňajšia novela zákona o financovaní cirkví je alibistická. Alibi si ňou hľadá štát, ale aj klérus. Obom stranám viac-menej vyhovuje mierna zmena doterajšieho stavu. Dosiaľ sa dotácie viazali na počet duchovných. Po novom budú cirkvi dostávať peniaze podľa počtu veriacich, ktorí sa k nim prihlásia. Cirkvi aj štát sa boja, že by radikálnejšími zmenami viac stratili, než získali.

 • Tlačiť
 • 4

Rubrika

Editoriál

Tagy

Názory

rynik jozef komentar 2018

Štát by stratil kontrolu nad cirkvami, ktoré naďalej ostávajú závislé od štátneho rozpočtu. Takže nemôžu veľmi kritizovať ruku, ktorá ich kŕmi. Cirkvi sa zase obávajú, že po finančnej odluke od štátnej kasy by sa neuživili. Neveria si, že by presvedčili dosť veriacich, aby na ne prispievali.

Je to škoda. Cirkvi by mali byť sebavedomejšie aj vo finančných záležitostiach. Podnikať totiž vedia, len si opäť málo veria. TREND sa rozprával o niekoľkých úspešných podnikateľských príbehoch priamo s rímskokatolíckymi duchovnými, ktorí mali odvahu pustiť sa do podnikania. Nebolo to ľahké a stále nie je, ale aspoň to skúsili.

Podobne ako iní podnikatelia čelili byrokratickým prekážkam štátu, ale aj miernemu odporu z vlastných radov. Ani nie tak od vrchnosti kléru ako priamo od veriacich. Tí sú totiž konzervatívni a neradi vidia, ak ich farár či farnosť podniká a nebodaj tvorí zisk. To, že sa tento profit použije na zveľadenie fary či kostola, ktorý slúži najmä im a kňaz či cirkev si ho neodnesie na pleciach, keď sa presťahuje, už nevidia.

Cirkevná daň by na Slovensku nefungovala 

Na druhej strane väčšina veriacich nie je ochotná

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 4

Rubrika Editoriál

Tagy Názory

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.