Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dane od veriacich by malé cirkvi neuživili. Tak sa radšej spoľahnú na almužnu

20.01.2020 | Jozef Ryník

Diskusia (3 reakcie) Pravidlá diskusie

20.01.2020 | Brano L.

V cirkevných zboroch to nie je až také hrozné, ako to píšete. Väčšina peňazí na prevádzku sa aj dnes vyzbiera od veriacich, prípadne z majetku. Už dnes zbory často krát prispievajú na život farára napríklad tým, že mu platia energie, prípadne nájom.
To čo, nie je priamo z príspevkov veriacich financované, sú platy tých, ktorí tieto zbory vedú (farári, duchovní, biskupi atď.). Väčšina zborov by to bola schopná utiahnuť. Veď na plat jedného pracovníka cirkvi by sa muselo pozbierať napr. cca 300 členov, ak by odkladali 4-5 eur mesačne.
Problém je však najmä vo vymierajúcich zboroch s veľkým kostolom alebo veľkými budovami, ktoré je problém udržiavať. Niečo ako kostoly v mestách, kde bolo odsunuté nemecké obyvateľstvo. Tam taký zbor má pár členov a aktívne vlastne zbor nefunguje.

20.01.2020 | Jaroslav Raztocny

Osie hniezdo.
Cirkev je dobrovolne zaujmove zdruzenie obcanov (je vsak vynate zo zakona o Obcianskych zdruzeniach).
Tento fakt by mal platit vo vsetkych moznych pohladoch na cirkev = dobrovolne zaujmove zdruzenie.
Zaujmove zdruzenia si platia clenovia. Ak take zaujmove zdruzenie nema prostriedky na zabezpecenie chodu, tak je potrebne posobenie takeho zdruzenia ukoncit. ... Avsak cirkev je v nasom pravnom poriadku vyssi level.

Tak ako ma kazdy slobodne pravo na sirenie svojej viery, tak nikoho nemozno nutit vyznavat akukolvek vieru. .... Vyznávanie náboženskej viery nesmie byť dôvodom k obmedzeniu ústavou zaručených práv a slobôd občanov ...
Tolko k zakonu 308, ktory plati ako pre male zaujmove cirkevne zdruzenia, tak aj pre Katolicku cirkev.

Je tu vsak zakon zakonov tohto statu - Ustava, v ktorej je napisane:
Slovenská republika je zvrchovaný, demokratický a právny štát. Neviaže sa na nijakú ideológiu ani náboženstvo.
dalej ---> Vlastníctvo zaväzuje. Nemožno ho zneužiť na ujmu práv iných.
..... avsak pokial sa financuje cirkev zo statneho rozpoctu, tak prichadza k ujme prav znacnej casti naroda, napr. vzdelavania = chybajuce prostriedkz na lepsie kvalifikovanych ucitelov.

Katolicka cirkev, ktora toho napachala za svoje cele dejiny tolko, ze sa to nevmesti do celej kniznice, sa dobrovolne nechava vyplacat prostriedkami danovych poplatnikov tohto statu, pretoze je to pohodlne. Pohodlnejsie, ako starat sa o majetok. Danove zatazenie blizke nule vs. bezny platitel dani do statneho rozpoctu. Este aj pri poslednom scitani ludu (2011) bol zamerne zmanipulovany bod c. 23 - Nabozenske vyznanie, kde chyba - Krestanske vyznanie. A nasledne tam nie je zoznam podla abecedy, ale podla hitparady cirkvi. Zamer? Nahoda? Behavioralna veda ma na to jasny pohlad :-)

Treba urobit odluku cirkvy od statu - a to co najskor, prestat dotovat toto bremeno, ktore nas len od roku 2014 stalo 1/3 miliardy Euro (tolko ku drobnym, co nas stoji cirkev). A to pisem o poslednom obdobi, zopar rokov. Aha, ale cirkev bude pozadovat navrat majetku zhabaneho komunistami. Hm, tak postavme matematiku = preukazatelny majetok - doteraz poskytnute subvencie od statu (vsetky formy). A este jedna podmienka = Pokial taka cirkve preukaze, ze bude vediet platit dane a kazde jedno prijate Euro prejde elektronickou pokladnou, inak bude hrozit kazdemu cirkevnemu prijemcovi to iste co beznemu cloveku. Pokuty a vazenie. Vratane zavazku, ze bude investovat do udrziavania tohto ziskaneho majetk (ustava). Konkretne meratelne kroky. Ved nechceme mat kdekolvek haraburdy, ktore nam padaju na hlavu. Tu sa vsak opomina casto fakt (zo strany cirkvi), ako nadobudla cirkev ten majetok. A mame z toho gordicky uzol. Zlodej krici, chytte zlodeja.

Tento stat potrebuje investovat do skolstva, nie do cirkvi.
Btw najdite 5 rozdielov medzi cirkvou a sektou:
- Sekta je skupina ľudí, budujúca si svoju identitu na odmietaní možnosti ľudstva napredovať v niektorej oblasti poznania
- Súčasťou odmietania všeobecne uznávaných poznatkov väčšinovej spoločnosti je odmietanie dialógu a komunikácie, ktorá by mohla spochybniť "neomylnú" pravdu
- Vstup do sekty je podmienený absolvovaním určitých obradov, ktoré sú charakteristické pre každú jednotlivú sektu.
- Väčšinou sa sekta upne na určitý, „tradičný“ hodnotový systém, ktorý charakterizoval nejaké ľudské spoločenstvo v určitom vymedzenom úseku dejín a osvojí si ho ako jedinú a nemennú pravdu, obvykle sprostredkovanú pomocou posvätného, nezmeniteľného zdroja informácií.
Tak a teraz ma katolici roznesu na kopytach.

22.01.2020 | MilanS

Asi by sme sa divili koľko je v skutočnosti na Slovensku katolíkov, evanjelikov, pravoslávnych, atď. Čísla, hlavne u katolíkov sú nepomerne nadhodnotené. Jednoducho kvôli štátnej dotácii. Stačilo by, že kto čo vyznáva, to nech povinne finančne podporuje sumou napr. 20 € mesačne, a nič zo štátneho rozpočtu. Tam by sa ukázal skutočný počet veriacich každej cirkvi. A toho sa cirkvi boja. No súhlasím, je najvyšší čas odlúčiť cirkvi od štátu a prestať okrádať národ bez ohľadu na ich skutočné vyznanie. A cirkvi, ktoré na fungovanie nemajú, alebo nevedia inak napr. podnikaním fungovať, nech nefungujú alebo nech fungujú v jednoduchom a nízko-nákladovom režime. Zvlášť katolícka cirkev si veľa pokazila sama, nehovoriac o minulosti napr. upaľovaním bosoriek, predávaním odpustkov, posvecovaním vojenského a iného násilia, atď.,ale aj v súčasnej dobe keď je plná pedofilov a škandálov, ale najmä tým, že je stále asi 200 rokov za vývojom ľudstva... Potom sa nemôžu diviť, že ovečiek majú stále menej.

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.