Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Na podvody používajú aj kaskadérov. Poistky sú kvôli tomu drahšie a prísnejšie

Niekoľko minút po polnoci sa po prázdnej ceste veľkou rýchlosťou rúti strieborné auto. Komunikácia je suchá a bez výtlkov, no vodič zrazu prudko strhne volant, zletí z rovnej cesty a narazí do stromu. Chvíľu po náraze sa otvoria vodičove dvere a zo zdemolovaného auta vystúpi postava v chráničoch a s prilbou na hlave.

21.01.2020, 07:00 | Miroslav Homola | © 2020 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 7

Nejde o krátky úvod akčnej scény z filmu, v skutočnosti je to jedna z fáz poistného podvodu. Muž v prilbe je najatý profesionálny kaskadér, ktorého úlohou je zdemolovať auto bez toho, aby sa jeho vodičovi niečo stalo, a dostať od poisťovne peniaze za škodovú udalosť.

Neprehliadnite

Priebeh zinscenovanej nehody je síce vymyslený, no s podobnými poistnými podvodmi sa reálne stretávajú aj poisťovne na Slovensku. Takéto prípady pritom nie sú ojedinelým javom, najímanie kaskadérov už pre niektoré z nich nepredstavuje nič prekvapivé. Každý rok zápasia s podvodníkmi, ktorí si chcú na úkor poisťovní nezákonne „prilepšiť“.

„Ľudia sa nemôžu čudovať, že poistky sú drahšie. Audit, interná  polícia a všetky vyšetrovačky stoja peniaze, ktoré sa musia zarátať do  nákladov.“ 

Podľa štatistík sa prevažná časť podvodov týka neživotného poistenia, kde z hľadiska objemu peňazí dominuje poistenie podnikateľov a priemyslu. K národným športom nezákonného obohacovania dlhodobo patrí najmä havarijné poistenie vozidiel a povinné zmluvné poistenie (PZP). Nejde pritom o zanedbateľný počet, ročne sú to stovky odhalených poistných prípadov.

Podvody za milióny

„Treba povedať, že

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 7

Rubrika Financie

Tagy havária, podvody, poistenie, PZP