Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Cirkev sa bojí finančnej samostatnosti. Sloboda prináša aj riziko

19.01.2020 | Jozef Ryník

Diskusia (16 reakcií) Pravidlá diskusie

19.01.2020 | equilibriums

A čo tak treťosektorové mimovládky, ktorým mnohokrát nesmrdia štátne peniaze? Tie sa neboja finančnej samostatnosti?

19.01.2020 | mam_rad_jablka

Sám podporujem finančne 2 organizácie z občianskeho sektora. Na rozdiel od cirkvy sú povinné každý rok zverejňovať hospodárenie - koľko vyzbierali a kam dali. Je to všetko odkontrolované audítorom. Prečo cirkev nedokáže/nechce zverejniť hodnotu svojho majetku?

19.01.2020 | youri

cize ti prekaza skor to, ze nevies, kolko penazi dostala cirkev od veriacich a na co ich minula, nez to, ze cirkev dostava peniaze od statu?

19.01.2020 | mam_rad_jablka

Slovensko je sekulárna občianska spoločnosť neviažúca sa na žiadne náboženstvo. Máme slobodu vyznania. Beriem, že z daní podporujeme viaceré cirkvy ako časť kultúry, ako divadlá a galérie.

Jediné, čo mi môže prekážať je, že chýbajú podklady o majetku cirkiev. Či vôbec našu podporu potrebujú a či už nie je načase tieto prostriedky presmerovať napríklad na stavbu nemocníc, či na budovanie železníc do regiónov kde ani nie sú.

Ak je cirkev odkázaná na štátnu podporu, nič ju nenúti lepšie hospodáriť so svojím majetkom. Ja naozaj neviem, či za vyzbierané peniaze nekupuje cirkev ďalšie lesy, koľko z nich posiela rovno do Vatikánu... neviem, čo robí s peniami, ktoré jej dáva štát z našich daní. Nikto nevie, komu idú na úžitok. Je to o dôvere, to je málo pre sekularizovanú spoločnosť.

Presne ako hovorí pán z článku, cikrvy by dostali osamostatnením slobodu. Nemuseli by skladať účty politikom.

Nech pokojne veriaci plati cirkevné dane, proti tomu nemôže nik namietať. Vytvára to vzťah očakávania dostať za svoje peniaze kvalitné služby. Mne sa páči, ak veriaci podporuje svoju komunitu. Tak sa dokázalo postaviť mnoho kostolov, opraviť mnoho striech svojpomocne. Vidím obrovský potenciál v cirkevných fondoch, ktoré by pomáhali ľuďom v núdzi.

19.01.2020 | youri

Prepac, a kolko majetku by museli mat divadla a galerie, aby mali uz dost na to, aby sme ich prestali podporovat a presmerovali prostriedky napriklad na nemocnice?

Nevies ani o tom, ako hospodaria muzea a galerie. Nevies komu idu tie peniaze na uzitok. Mozno nejakemu "umelcovi" od ktoreho muzeum za 200 litrov (to su tvoje dane) kupi banan prilepeny na stenu lepiacou paskou. Ale nevadi, hlavne, ze v uctovnictve je napisane 200 litrov na umelecke dielo.

Teraz neviem, tak musia skladat ucty, alebo nemusia? Bud musia skladat ucty, alebo netusime, ako hospodaria s peniazmi. Jedno tak nejak vylucuje druhe.

Ja som za kompletnu financnu odluku vsetkych volnocasovych aktivit. To zahrna cirkvi, muzea, galerie, divadla (financujeme snad kina z dani?), sport...

19.01.2020 | mam_rad_jablka

Skladať politické účty.

Neviem prečo by som mal byť spokojný s nepriehľadným financovaním? Naozaj neviem, čo sa deje s peniazmi v cirkvi, kam smerujú, na aké účely, komu a začo. A to by malo desiť každého rozumného občana.

Myslím že galérie, múzea a ostatné kultúrne ustanovizne majú presne zdokumentované koľko majetku je na ne vedeného, aké majú z neho výnosy, vedia ti z hlavy povedať, koľko dostávajú na svoj chod od štátu a pohľadom do účtovníctva ti vedia povedať, či banán za 200 tisíc kúpili alebo nie.

Teda. Načo má cirkev majetky, ak ich nevie zrátať. Nech ich prevedie na štát, ľuďom.19.01.2020 | cimro

Od 89 roku sme stále počúvali,ako sa chce cirkev odluku od štátu,po 30 rokoch ešte nemajú ani zrátaný majetok.Alebo im súčastný stav náramne vyhovuje,štát platí +plus výnosy s majetkov cirkvy o ktorých nemá nikto ani šajnu.

20.01.2020 | salamoon

mne sa najviac rata, ked zacnu argumentovat ako oni poskytuju zdravotne, vzdelavacie, socialne a neviem ake sluzby.. pritom to ide zo statu..

19.01.2020 | zajo-

svetuškári sú systémovo de facto komančovia...

20.01.2020 | salamoon

systemovo su to kapitalisti.. cicat statne cecíky a potom to predkladat ako svoju robotu, nenahraditelnost a dobrocinnost..

19.01.2020 | Truhlik999

Cirkev ničila Slovensko tisíc rokov. A doposiaľ vymýva mozgy chudákom, ktorí nedokážu precitnúť.
Nie je náhoda, že súčasná vláda cirkev podporuje, slobodne mysliaci človek nie je voličom súčasného establishmentu.

19.01.2020 | equilibriums

Gratulujem, že si taký osvietený občan. A teraz šup hodiť do urny PS, však? :D

19.01.2020 | mam_rad_jablka

Prečo PS? Aj v PS aj v KDH, v ĽSNS a v OĽANO a hlavne v Za ľudí sú veriaci, ktorí by radi vedeli čo sa deje s peniazmi a majetkami cirkvi. Prečo namiesto útočenia nevysvetlíš prečo nedokáže cirkev sčítať svoje majetky? V každej dedine majú polia. Z toho žijú poľnohospodári, prečo cirkev nedokáže? Čo to stojí ladom? Vzdala sa snáď cirkev dobrovoľne eurofondov na poľnohospodársku pôdu? Prečo o tom nevieme?

Vo Vatinkánskej zmluve sa píše:
- Katolícka cirkev má právo organizovať kostolné zbierky. Príjmy z hospodárenia s takto získanými prostriedkami nepodliehajú zdaneniu, ani povinnosti verejného vyúčtovania.

Prečo tie tajnosti? Hmm? Ako sa máme k tomu postaviť? Kam smerujú a čo dobré/zlé občianskej spoločnosti prinášajú?

Nemám problém financovať cirkev zo svojich daní, lebo to nie je zase až tak veľa. Čo mi vadí je, že neviem, čo sa s mojimi peniazmi deje. Kupujem mačku vo vreci a neviem, či to je dobré alebo zlé. Veriť môžem v Boha, ale s týmito peniazmi narábajú len ľudia.

20.01.2020 | cimro

cirkev je štát v štáte,aj najposlednejší trhovník má registrančnú pokladnu,farárovi stačí mech.

20.01.2020 | zajo-

je len na ovciach, aby sa im otvorili oči a mozgy a nedali im ani cent

21.01.2020 | Bosss

zajo, vies to "ovce" je uz take sprofanovane, ze iba ovca si to nevsimne a pouziva to ako uzasne oznacenie skupiny ludi.

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.