Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Tisíce podnikateľov na pranieri. Stopnú im biznis kvôli jednej veci

Dlžníci, ktorí majú navyše na krku exekúciu, môžu od októbra tohto roka na vlastný biznis zabudnúť. Obchodný zákonník im neumožní založiť si firmu alebo nakladať s obchodným majetkom.

17.01.2020, 07:30 | Zuzana Kullová | © 2020 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 6

Dotkne sa to všetkých fyzických osôb, ktoré nesplácajú dlhy a zadlžujú sa aj pri podnikaní. Svoje o tom vie aj neúspešný kandidát na prezidenta a kontroverzný podnikateľ Martin Daňo. Ako fyzická osoba má aktuálne podľa výpisu z Centrálneho registra exekúcií šesť exekúcií. Dlhy firiem Martina Daňa sú podľa Finstatu viac ako 700-tisíc eur.

Neprehliadnite

Na jeho podnikanie upozornila ešte vlani v novembri Transparency International, ktorá v danom období uvádzala zadlženosť jeho trinástich firiem vo výške viac ako 826-tisíc eur. „Viaceré dlhy sú staršieho dáta a narastajú tam sankčné úroky. Celkovo figuroval v desiatkach firiem za ostatných dvadsať rokov a mnohé z nich skončili v likvidácii či konkurze,“ potvrdzuje pre TREND riaditeľ Transparency International Slovensko Gabriel Šípoš.

To vzbudzuje otázky, ako vlastne jeho podnikanie prebiehalo – išlo vôbec o reálne poskytovanie služieb alebo o umelé firmy slúžiace na nekalé účely? „Je dôležité, že štát obmedzí podnikanie ľuďom, ktorí doteraz žijú na úkor ostatných a nesplatili svoje záväzky,“ spresňuje riaditeľ.

Bez užívateľa aj výsledkov

Daňov biznis sa však utešene rozrastá aj naďalej. K 7. januáru tohto roka má podľa dát z Finstatu až osemnásť firiem. Pritom žiadna z nich nemá v registri evidovaných konečných užívateľov výhod, ako to zákon prikazoval urobiť do konca decembra minulého roka.

Podľa partnerky advokátskej kancelárie PRK Partners Miriam Galandovej zákon neobmedzuje počet spoločností, v ktorých môže niekto vykonávať funkciu konateľa. Obchodný zákonník však limituje, že firma s jedným spoločníkom nemôže byť jediným zakladateľom alebo spoločníkom inej spoločnosti. Fyzická osoba môže byť jediným spoločníkom najviac v troch podnikoch.

„Už terajšia právna úprava obsahuje nástroje, pomocou ktorých je možné niektoré z týchto problémov riešiť. Pomalý výkon súdov však sťažuje ich reálnu využiteľnosť,“ konštatuje M. Galandová.

Fyzická osoba môže byť jediným spoločníkom najviac v troch firmách 

Väčšina firiem, ktoré kontroluje M. Daňo, výsledky hospodárenia buď vôbec nezverejnila, alebo ich zverejnila naposledy za roky 2010 až 2013. „Ide spravidla o firmy s minimálnym obratom a aktívami, prípadne v strate, ktoré by sa podľa odvetvového členenia mali zaoberať najmä poradenstvom či realitným biznisom,“ hovorí pre TREND hlavný analytik Finstatu Pavol Suďa.

Výnimkou sú dve firmy, a to realitná firma Welington

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 6

Rubrika Podnikanie

Tagy dane, daňové podvody, firmy, legislatíva, podnikanie