Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Tridsať dní rozhodne o všetkom. Mnohí prídu o milióny

K januáru tohto roku sa zastavilo približne 758-tisíc exekúcií v sume viac ako 410 miliónov eur a tento počet ešte nie je konečný. Išlo o niektoré prípady začaté pred aprílom 2017, v ktorých nebolo za osemnásť mesiacov vymožených viac ako 15 eur. Stále však existuje šanca, že veritelia budú vymáhať dlhy opäť. Tie totiž nezanikajú, ale zastavujú sa len staré exekučné konania.

17.01.2020, 06:30 | Zuzana Kullová | © 2020 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 1

Schváleným zákonom o ukončení niektorých exekučných konaní štát zamotal hlavu viacerým exekútorom, dlžníkom aj veriteľom. Celkovo sú dnes na súdoch viac ako tri milióny takýchto konaní, pričom približne 2,6 milióna prípadov súdy nevyriešili od roku 1996.

V zákone sú aj výnimky, na ktoré sa zastavenie nevzťahuje. Netýka sa napríklad vymáhania pohľadávok na výživnom, nepeňažného plnenia či financií z európskych fondov alebo rozhodnutí.

Krátke lehoty obmedzujú

„Súdni exekútori majú na zastavenie starých exekúcií veľmi krátku lehotu 180 dní [od účinnosti zákona 1. januára 2020 – pozn. TREND], hoci rezort spravodlivosti predpokladal pre súdy na ich ukončenie dvanásť rokov,“ konštatuje pre TREND hovorkyňa Slovenskej komory exekútorov Stanislava Kolesárová.

Presné čísla všetkých exekúcií, pri ktorých sa predpokladá, že splnia podmienky na zastavenie, však nie sú známe ani preto, lebo veritelia v posledných dňoch minulého roku v tisíckach prípadov oznámili, že evidujú určité financie na vymáhané pohľadávky. To však nie je všetko.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Rubrika Podnikanie

Tagy dlhy, exekúcie, exekútor, podnikanie, súdy, veritelia