Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Aký bude život s elektromobilom

Doprava v Európe sa mení. Je to najmä preto, že už v tomto roku vstupujú do platnosti nové normy. Podľa nich v najbližších rokoch budú musieť všetky nové vozidlá produkovať priemerne najviac 95 gramov oxidu uhličitého na kilometer.

23.01.2020, 07:00 | Radovan Žuffa | © 2020 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 17

A tam sa to neskončí, lebo v roku 2030 to bude môcť byť už len 59 gramov. Dnes ide priemerne zhruba o dvojnásobok. Aj preto, aby automobilky boli schopné dodržiavať tieto priemerné limity, musia do svojich portfólií zaradiť autá bez emisií. A teda na elektrinu.

Aký je však každodenný život s elektromobilom, ako často ho nabíjať, čo sa stane s elektrickou sieťou, keď sa pripojí o päťdesiat rokov niekoľko státisícov áut na nabíjanie? Akú záruku majú elektromobily, kedy sa takéto auto vyplatí a čo s batériami po tom, ako sa skončí ich záruka či životnosť na cestách? TREND sa pozrel na praktické záležitosti vlastníctva a prevádzky elektromobilov.

Neprehliadnite

Milióny neuškodia

Na otázky, čo prinesie budúcnosť, sa už dnes čo najrýchlejšie snažia nájsť odpovede vývojári nielen európskych automobiliek. Špecialista obchodov s batériami v spoločnosti Škoda Auto Jan Železný uvádza, že elektromobilita je udržateľný trend, pokiaľ ide o každodenné využívanie.

Čo však platí pre prevádzku elektromobilov a ich nabíjanie z elektrickej siete? Ján Železný udáva ako príklad aktuálne prvý plne elektrický model Škoda Citigo-e iV, ktorý má motor s výkonom 61 kW. Jeho lítiovo-iónová batéria poskytne dojazd nad 250 kilometrov a na 80 percent sa nabije za hodinu. Ak sa do siete pripojí naraz tisíc takýchto áut, bude to znamenať

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 17

Rubrika Podnikanie

Tagy elektromobily