Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Od MP3 k streamu. Už počúvame iba jednotky a nuly

Hudba sa stala všadeprítomnou. Vďaka mobilu a rýchlemu internetu nosíme všetku hudbu sveta neustále so sebou. A to dokonca legálne! Hudobný priemysel totiž pochopil, že boj proti pirátom nemá zmysel a oveľa rozumnejšie je pokúsiť sa poslucháčom ponúknuť muziku prostriedkami 21. storočia. Príbeh hudobnej disrupcie sa však nezaobišiel bez krachov a porazených.

26.01.2020, 05:00 | Stanislav Šulc

  • Tlačiť
  • 5

Vplyvný hudobný kritik Karel Veselý označil kultúrnu dekádu 2010 – 2019 za hudobne „najkonzervatívnejšiu od konca vojny“. V produkcii prevládalo retro, odkazy na minulosť a reminiscencie predovšetkým osemdesiatych rokov 20. storočia. Okrem takzvaného trapu (odnož hip-hopu) nevznikol žiadny nový žáner, ktorý by z undergroundu výraznejšie presiakol do stredného prúdu.

Na uplynulé desaťročie v hudobnej brandži možno však nazerať aj ako na jedno z najrevolučnejších období dejín. Hudobný svet (na rozdiel od iných mediálnych odvetví) totiž prešiel zásadnou premenou, ktorá sa odohrávala nie na poli produkcie a obsahu, ale distribú- cie.

Hudobný priemysel ako prvý na prelome tisícročí narazil na problémy, ktoré distribúcii zábavy priniesol internet. Nahrávky sa po sieti šírili neuveriteľnou rýchlosťou a veľké vydavateľstvá na zmenu neboli pripravené. Mysleli si, že situáciu zvládnu, keď budú viesť veľké právne bitky s pirátmi.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 5

Rubrika Enjoy