Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Tá naša Európa na indickej mape sveta

25.01.2020, 19:20

V Indii majú na mnohých miestach mapu sveta, v ktorej strede leží práve táto ázijská krajina. Aj preto na nej vyzerá oveľa väčšia než v skutočnosti. Európa je len taký malý rozoklaný polostrov na západnom konci Ázie. V Číne majú podobnú mapu, na nej je zase najväčšou krajina draka. India sa trochu zmenší a do Európy sotva dohliadnete. Merané počtom ľudí: o rok či dva nebude na prvom mieste Čína, ale India. Pretože Indovia mieria svojou pôrodnosťou k jeden a pol miliarde obyvateľov rýchlejšie.

 • Tlačiť
 • 6

Palata Lubos

Keď Indovia robia medzinárodnú bezpečnostnú a zahraničnopolitickú konferenciu, ako bol pred niekoľkými dňami Raisina Dialogue, pozvú na ňu polovicu sveta, ktorá tam aj príde. Tento rok pozývali predovšetkým štáty, ktoré pokladajú tak trochu za svojich spojencov, teda prevažne demokratické krajiny sveta.

A Európsku úniu tu mali v celku – do Dillí prišiel nový šéf únijnej diplomacie Josep Borrell –, ako aj „po kúskoch“ v podobe ministrov zahraničných vecí jednotlivých štátov, napríklad Dánska, Estónska či Česka. Ide o krajiny s veľkosťou väčšieho indického mesta a s počtom obyvateľov rovnajúcim sa polovici populácie dvadsaťmiliónovej aglomerácie Dillí alebo Kalkata.

Keď ste potom ako český minister zahraničných vecí Tomáš Petříček postavený pred úlohu rozprávať na takej konferencii, môžete hovoriť z pozície šéfa miništátu alebo ako minister krajiny Európskej únie. T. Petříček sa rozhodol pre druhý variant a zožal za to pomerne slušný potlesk. Okrem iného povedal, že Únia a India sú v mnohých ohľadoch „podobne zmýšľajúcimi krajinami“, ktoré ak chcú v dnešnom svete niečo presadiť, potrebujú sa naučiť vzájomne spolupracovať.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 6

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.