Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Starosta Donovál: Vraj tu máme pretlak peňazí. Tie sú v Bratislave

Na Donovaloch je veľký pohyb s nehnuteľnosťami. Len apartmánov je tu viac ako osemsto a ich majitelia sa stále menia. „To, kto je za rôznymi firmami, sa prakticky nedá kontrolovať,“ tvrdí Miroslav Daňo, starosta obce Donovaly.

27.01.2020, 05:02 | Vladimíra Púpavová | © 2020 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 13

V rozhovore sa dočítate:

 • Kedy prišiel Marián Kočner na Donovaly
 • Ako sa správal Ladislav Bašternák na Donovaloch 
 • S akými problémami sa Donovaly potýkajú 
 • Prečo je pre Donovaly lyžiarská hala dôležitá 

Starostom Donovál ste už 25 rokov, predtým ste boli podnikateľom.

Jedenásť rokov som pôsobil v Horskej záchrannej službe a v 90. rokoch som začal s manželkou podnikať. V tom období tu nič nefungovalo. Cesty sa neudržovali, smeti neodvážali a podnikatelia boli na príťaž. Vtedy sme založili asociáciu podnikateľov a dohodli sme sa, že niekto z nás musí kandidovať, aby sme na Donovaloch udržali cestovný ruch.

Neprehliadnite

Prečo to bolo také dôležité?

V 80. rokoch bol pre Donovaly prijatý štatút rekreačného strediska medzinárodného významu. Štát objednal územný plán a schválil územný plán rozvoja. Postupne sa postavilo 14 veľkých zariadení, ktoré sú dnes takmer všetky poprerábané na hotely, penzióny a apartmánové domy.

Miroslav Daňo, starosta obce DonovalyZdroj: Matej Kalina

Koľko ľudí sem ročne chodí?

Okolo 400-tisíc návštevníkov. Peniaze minú v hoteloch, reštauráciách a ubytovacích zariadeniach, na lanovkách, vlekoch a turistických atrakciách. Obci ostane odpad a smeti. Žiaľ, na Slovensku nemáme dostatočný zákon o cestovnom ruchu, a tak sme zaradení medzi obce do päťsto obyvateľov. Podielové dane, ktoré na základe toho dostávame, nám nepokryjú ani náklady na odvoz odpadu. Obec si vždy ku koncu roka musí zobrať úver, aby vôbec prežila. Tak funguje podpora cestovného ruchu po slovensky.

Koľko vás to všetko stojí?

To viem presne: 130-tisíc eur. Na podielových daniach získame 55-tisíc eur. Hoci máme v rámci obce vyše 250 eseročiek, všetky majú sídlo v Bratislave. Všetko, čo odvedú, pripadne hlavnému mestu.

Prečo nemáte iné podmienky ako turistické stredisko?

Štát niečo také ako turistické stredisko medzinárodného významu prakticky nepozná. Nie sme ako iné obce do päťsto ľudí, kde často býva len kostol, krčma a pár domov. Musíme udržať réžiu na 34 kilometroch miestnych komunikácií, z toho pol roka v zime. Ročne máme v obci päťsto ton odpadu – najviac v okrese. Navyše ho musíme odvážať 70 kilometrov.

Koľko ľudí tu pôsobí?

Daňovníkov na Donovaloch je takmer dvetisíc. Pohyb s nehnuteľnosťami je však veľký. Len apartmánov máme viac ako osemsto a ich majitelia sa stále menia. To, kto je za rôznymi firmami, sa prakticky nedá kontrolovať.

Ľutujete, že ste sa pred rokmi pustili do udržania turizmu?

Nebyť cestovného ruchu, ani vy by ste tu teraz neboli. Nemali by ste dôvod. Obec by bola odsúdená na zánik.

Za tie roky vám tu stavali rôzne firmy, jednou z nich bola aj firma Ladislava Bašternáka. Mal sprostredkovateľov alebo s vami komunikoval priamo?

Myslíte na hotel Encián? Kedysi to bola 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 13

Rubrika Téma

Tagy Donovaly, Miroslav Daňo, rozhovor, starosta