Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pokazené sociálne služby aj dôchodky. Nová vláda má čo naprávať

Problémy v opatrovateľskej starostlivosti, byrokracia na úradoch či nízka pôrodnosť. To je len zlomok výziev, ktoré čakajú novú vládnu garnitúru v oblasti sociálnej politiky. V období pred voľbami je navyše pravidelne poznačená opatreniami, ktorými si vláda kupuje voličov. Výraznú jazvu po sebe zanechal Smer-SD. Na sociálne balíčky počas dvanástich rokov svojho vládnutia míňal milióny eur. Podstatu problémov však nevyriešili.

28.01.2020, 07:00 | Miroslav Homola | © 2020 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 25

Medzi najpálčivejšie problémy Slovenska patrí starnutie obyvateľstva. Vytvára vyšší tlak na priebežný systém financovania dôchodkov z prvého piliera. Keďže počet dôchodcov postupne prekonáva počet pracujúcich či narodených detí, Sociálna poisťovňa môže mať ťažkosti s vyplácaním penzií. Olej do ohňa priliala aj dosluhujúca koalícia, keď dôchodkový vek zakotvila v ústave na hranici 64 rokov.

Dopady minimálnej mzdy a zmeny v dôchodkoch

V tomto roku sa firmy budú musieť vyrovnať so skokovitým zvýšením minimálnej mzdy z 520 na 580 eur, za čo môžu „vďačiť“ strane Smer. Na minimálnu mzdu sú totiž nadviazané príplatky za prácu v noci, počas sviatkov či víkendov, čo podnikateľom dramaticky zdvihne náklady. Negatívny vplyv to môže mať na absolventov, nízkokvalifikovaných ľudí či na pracovníkov v zaostalých regiónoch, ktorí budú pre firmy jednoducho pridrahí.

Na Slovensku chýba zhruba 24-tisíc opatrovateliek a systém domáceho opatrovania je podvyživený 

Poslancom NR SR za Smer Robertovi Ficovi a Erikovi Tomášovi sa navyše podarilo pretlačiť nový výpočet minimálnej mzdy, ktorá sa bude rátať ako 60 percent priemernej mzdy spred dvoch rokov. Novinka sa prvýkrát aplikuje v roku 2021 a minimálny zárobok môže dosiahnúť 653 eur. To môže znamenať ďalšie ohrozenie pre znevýhodnené skupiny nezamestnaných.

Neprehliadnite

Ďalším problémom je zmena výpočtu minimálnych dôchodkov, ktorú presadila SNS. Po novom sú nadviazané na priemernú mzdu bez ohľadu na zaplatené poistné počas produktívneho veku. S rastom priemernej mzdy bude v budúcnosti podľa odhadov až 60 percent penzistov poberať rovnaký dôchodok, čo úplne stiera princíp zásluhovosti.

S touto novelou sa bude musieť nová vláda popasovať tak, aby ľuďom neznížila minimálne penzie a zároveň zabránila nepriaznivým následkom. Cieľom vlády by mala byť aj väčšia transparentnosť a modernizácia Sociálnej poisťovne.

Problémy s opatrovaním

V katastrofálnom stave je systém 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 25

Rubrika Politika

Tagy hodnotenie programov politických strán, kandidatúra, parlament, sociálna politika, strany, voľby, Voľby 2020