Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Šéf firmy Civitta: Potrebujeme viac úspešných príbehov ako Slido

Anjelskí investori majú pomôcť startupu zohnať ďalšie peniaze, nie mu situáciu skomplikovať. Aj podľa motivácie a formy pomoci sa rozozná skutočný anjel od menej skúseného investora, vysvetľuje Peter Kolesár, výkonný riaditeľ firmy Civitta, ktorá sa zaoberá podporou začínajúcich technologických firiem.

03.02.2020, 07:00 | Jozef Ryník | © 2020 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 1

Kto sú anjelskí investori na Slovensku?

Sú to väčšinou ľudia, ktorí sa dokázali odstrihnúť od operatívy vo vlastných firmách, takže majú čas venovať sa aj aktivitám, ktoré podporujú startupovú komunitu a ekosystém.

V akom štádiu startupu vstupuje do hry anjelský investor?

Prvé štádium tvoria priatelia, rodina a zanietení podporovatelia. Medzi rozvojovým kapitálom a týmto prvým štádiom môže nastúpiť anjelský investor, ktorý v našich končinách poskytuje kapitál v desaťtisícoch eur. Niekedy sú dôležitejšie než peniaze poradenské služby anjela. Potom nasleduje ďalšie kolo, na ktorom sa tiež môže zúčastniť anjel, ale vstupujú tam aj firmy s rizikovým kapitálom. Tam už ide o státisícové sumy. Pri firmách založených na výskume a vývoji môžeme hovoriť aj o objeme investície nad milión eur.

Riskuje prvotný investor viac ako fond s rizikovým kapitálom?

Je to rizikovejšie, lebo podporuje firmy v štádiu, keď je na stole niekedy len idea. Rizikový kapitál spravidla investuje do startupov, ktoré majú niečo za sebou.

Predpokladám, že ani anjelský investor nepomáha začínajúcim firmám nezištne.

Nie. Väčšina anjelských investorov získava podiel v podporenej firme. Niekedy majú dohodu, že podiel získajú až vtedy, ak hodnota firmy stúpne nad istú hranicu. Anjelskí sú v tom, že sa im páči nápad, tím a chcú mu dať šancu. Ich praktická pomoc môže prevyšovať tú finančnú. Startupu dodajú svoje skúsenosti v biznise a sieť kontaktov. Stačí, že anjel otvorí začínajúcej firme jedny alebo dvoje dverí a môže sa posunúť úplne inde.

Neprehliadnite

Stačí otvárať len slovenské dvere kontaktov či aj zahraničné?

Určite aj zahraničné. Firma Slido, známa aplikáciou na online zadávanie otázok na konferenciách, začala byť úspešná, až keď sa dostala do Spojeného kráľovstva a do USA. Ideálne by bolo, keby sa u nás podaril aj nejaký veľký predaj firmy alebo vstup na burzu v stámiliónoch eur. Keby sme taký príklad mali, motivovalo by to ďalších začínajúcich podnikateľov, ale aj anjelských investorov. Uverili by, že takýto úspešný príbeh je možný aj na Slovensku.

Nemôže byť silným príbehom Multiplex DX, biotechnologická firma, ktorá sa venuje diagnostickým testom rakoviny?

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy financie, investovnie, startupy