Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Daňové kontroly sa zintenzívnia. Zamerajú sa na špekulatívne firmy

Slovensko má komplikovaný a neprehľadný daňový systém, v ktorom je veľa zbytočných dier. Štát chcel jednu z nich zaplátať novelou daňového poriadku, ktorá platí od januára 2020.

07.02.2020, 05:00 | Zuzana Kullová | © 2020 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 13

Daňové úrady sa majú ešte viac zamerať na transakcie medzi spriaznenými podnikmi v rámci dodržiavania transferových cien. Takisto by mali viac pozornosti venovať dani z pridanej hodnoty (DPH), ako aj kontrole systému e-Kasa.

Neprehliadnite

Najviac sa kontroluje DPH

Lehota na vykonanie daňovej kontroly je štandardne najviac rok od jej začatia. Výnimka platí, ak sa zameriava na transferové oceňovanie zahraničných závislých osôb, teda na obchodné transakcie medzi spriaznenými osobami či subjektmi. Vtedy ju možno predĺžiť najviac o dvanásť mesiacov, čo platilo aj v minulosti.

Za závislé osoby sa môžu považovať napríklad blízki príbuzní, teda príbuzní v priamom rade, ale i osoby alebo subjekty, ktoré sú ekonomicky, personálne či inak prepojené.

Od tohto roku však nadobudla účinnosť novinka, podľa ktorej kontrolu možno predĺžiť o rok aj v prípade, že je zameraná na transferové oceňovanie tuzemských závislých osôb, čo doteraz nebolo.

„Ďalšou zmenou je, že ak sa pri kontrole zistí aj porušovanie iných predpisov, môže sa rozšíriť o ďalšiu oblasť,“ objasňuje pre TREND daňový poradca spoločnosti LeitnerLeitner Martin Michalides. Po novom treba myslieť na to, že ak o kontrolu požiada polícia alebo existuje podozrenie z možnej manipulácie s účtovnými dokladmi, v zápisnici o jej začatí sa už dôvod na jej vykonanie neuvedie.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 13

Rubrika Ekonomika

Tagy daňová kontrola, daňový, DPH, firmy, kontrola, podnikanie, úrad