Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

„Dary“ vlády nepomohli. Problém s vymožením pohľadávok sa prehlbuje

Keď sa štát rozhodne niekomu pomáhať, zvyčajne je v tom háčik. Ukončenie starých exekúcií i podmienky osobného bankrotu sú podľa veriteľov príliš benevolentné. A môžu otvoriť Pandorinu skrinku.

12.02.2020, 05:04 | Zuzana Kullová | © 2020 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Vývoj priniesol viaceré úskalia: Spojené kráľovstvo odhlasovalo brexit, USA sa dostali do obchodného sporu s Čínou a Európskou úniou, následne EÚ predĺžila sankcie proti Rusku o ďalší rok. S narastajúcimi problémami rástli aj omeškania v splácaní faktúr a zvýšil sa počet insolvencií. Naša krajina nie je podľa odborníkov výnimkou. V legislatíve ani na poistnom trhu.

Hlási sa nárast insolvencií

Rok 2019 sa na Slovensku začal pozitívne, medziročný rast sa odhadoval na tri až štyri percentá. Nič nenasvedčovalo možnému spomaleniu ekonomiky a prípadnému ohrozeniu niektorých sektorov.

Neprehliadnite

Podľa regionálneho manažéra firmy Coface Slovensko Juraja Jančiho môže nárast insolvencií za vlaňajšok dosiahnuť okolo päť percent. „Prepad objednávok sme v poslednom kvartáli zaznamenali najmä v subdodávkach do automobilového priemyslu, strojárstva a stavebníctva,“ uvádza pre TREND.

Nárast počtu i objemu hlásených nezaplatených pohľadávok po lehote splatnosti registrovali od polovice roka aj v spoločnosti Euler Hermes Slovensko. „Napriek úspešnému vyriešeniu veľkého počtu prípadov nám každý mesiac rástla škodovosť. Na konci minulého roka dosiahla dvojnásobnú úroveň oproti predchádzajúcim obdobiam,“ objasňuje riaditeľ firmy Peter Mucina.

Zlyhávajú aj veľkí

Z globálneho pohľadu je alarmujúci enormný rast 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika TREND + Pohľadávky a faktoring

Tagy dlhy, platobná neschopnosť, pohľadávky, súd, vymáhanie

Diskusia (0 reakcií)