Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dvojitá rana pre slovenské zdravotníctvo alebo prečo je súčasný stav neudržateľný

Žiadny politik si nepripúšťa, že zdravie slovenského zdravotníctva môže byť v budúcnosti na tom ešte horšie ako v súčasnosti. Trendy však hovoria jednoznačne.

12.02.2020, 06:50 | Ronald Ižip | © 2020 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 14

V roku 1989 nešlo iba o pád socializmu. V rovnakom období dosahovala realitná bublina v Japonsku fenomenálny vrchol. 

Jedným z fascinujúcich a pravdepodobne aj reálnych tvrdení toho obdobia bolo, že pozemok pod kráľovským palácom v Tokiu s rozlohou 3,4 štvorcového kilometra mal väčšiu hodnotu ako celá Kalifornia. Japonsko sa stalo symbolom ázijského tigra, ktorého ekonomický model bol vzorom pre celý svet.

Neprehliadnite

Táto ilúzia sa začala už v deväťdesiatych rokoch rozplývať a po tridsiatich rokoch je zrejmé, že bola výsostne naivná. Bol to vysoký dlh a najmä demografia, čo zobralo Japonsku budúcnosť.

Slovensko sa nenachádza v takej realitnej bubline ako Japonsko v časoch najväčšej slávy. No demografia je problém, ktorý ho bude kváriť rovnako silno ako bývalého ázijského tigra. Kým demografia už pripravila Japonsko o svetlú budúcnosť, na Slovensku sa to ešte len stane.

Od roku 2010, keď ázijská krajina zažila populačný vrchol, už počet jej obyvateľov klesol o jeden a pol milióna. Slovensko zažíva populačný vrchol práve teraz. Pokles obyvateľstva a jeho starnutie si síce vyberie daň na nižšom ekonomickom raste, no gro problémov sa prejaví na dôchodkovom a zdravotnom systéme. Ten zdravotný čaká dvojitá rana.

Rast výdavkov

Vek je dôležitý faktor, ktorý rozhoduje o tom, koľko stojí priemerný občan z hľadiska zdravotného systému. Ak vyjmeme pôrod, tak platí, 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 14

Rubrika Ekonomika

Tagy zdravotné odvody, zdravotné poistenie, zdravotníctvo