Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zima bez snehu. Z lyžovania sa stáva luxus, prežijú len veľké strediská

Našu najvyššie položenú zjazdovku na Lomnickom sedle odkázanú na prírodný sneh otvorili prvý raz v tejto sezóne až 8. februára. Počasie ale najviac trápi menšie dedinské strediská. Receptom na udržateľný biznis s vlekmi na Slovensku pri čoraz miernejších zimách sú prepojené svahy, investície do zasnežovania a celoročné atrakcie. Nie všetci však na to majú financie, preto menším hráčom hrozí, že s lyžovaním čoskoro definitívne skončia.

10.02.2020, 05:02 | Jozef Ryník | © 2020 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Posledný januárový deň v lyžiarskom stredisku Skalka arena pri Kremnici, ktoré leží v nadmorskej výške 1 252 metrov, tesne pred obedom prší, je hmla a dva stupne Celzia nad nulou. Na parkovisku, ktoré pojme stovky áut, je v piatok niekoľko vozidiel a autobus, ktorý zrejme prišiel po deti z lyžiarskeho kurzu. Sneh na zemi aj na kopcoch síce je, ale je mokrý, topí sa. Klasický odmäk.

Na ceste do après-ski baru Búda stretávame len pár lyžiarov mihajúcich sa v hmle. Odhadom ich je niekoľko desiatok, keďže bar sa okolo obeda celkom slušne napĺňa. Stredisko ponúka viac ako päť kilometrov tratí, z toho dve modré, štyri červené a dve čierne, teda aj najťažšie zjazdovky. Výška snehu je od dvadsať centimetrov do pol metra. Napriek tomu nie sú spojazdnené všetky. Dve majú nevhodné podmienky na lyžovanie, jedna obmedzené. Aj pre nedostatok snehu.

Neďaleké bežecké trate, ktoré spravuje mesto Kremica, sú na tom ešte horšie. Fungujú len pri bežeckom štadióne a niekoľko kratších tratí a okruhov v jeho okolí. Dlhšie trate v desiatkach kilometrov majú nevhodné podmienky a nie sú upravené. Aj preto preložili známe bežecké preteky Biela stopa z konca januára na začiatok marca. Dúfajú, že dovtedy nasneží a sneh sa udrží.

Neprehliadnite

Slabá sezóna

Peter Hyža, manažér Skalka areny, hodnotí doterajšiu sezónu ako jednu z horších. „Zhruba polovicu technického snehu nám pred Vianocami zničili dažde a plusové teploty. Prírodného snehu bolo extrémne málo aj celý január, dokopy maximálne pätnásť až dvadsať centimetrov,“ opisuje.

Navyše v januári bolo dosť dní s plusovými teplotami a inverzia, počas ktorej bolo na horách až päť stupňov Celzia. „Pri takých teplotách sme nemohli ani technicky zasnežovať. Ale pamätám si aj horšie zimy, keď sme na konci januára mali len fľaky ľadu,“ dodáva P. Hyža.

Pre počasie stúpli v Skalke náklady na zasnežovanie oproti minulej sezóne až o polovicu. Mesačne stojí zasnežovanie do 25-tisíc eur. Na druhej strane, tržby klesli približne o štyridsať percent. „Za normálnych okolností sa dá za zlatý týždeň, od Vianoc do Troch kráľov, zarobiť na režijné náklady za celú sezónu, teraz sa to nepodarilo,“ hodnotí P. Hyža. 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy lyžovanie, počasie, sneh

Diskusia (0 reakcií)