Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Igor Rattaj z TMR: Bagre a žeriavy nemôžu v Tatrách behať ešte ďalších 10 rokov

Každý sa snaží maximalizovať počet dní, keď zarába. Vo Vysokých Tatrách máme napríklad z lanoviek vyššie tržby v lete ako v zime, hovorí pre TREND Igor Rattaj, spolumajiteľ holdingu Tatry mountain resorts (TMR).

09.02.2020, 21:15 | Jozef Ryník | Martin Poláš | © 2020 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 40

Začiatkom januára sa zatvorilo či fungovalo v obmedzenej prevádzke niekoľko desiatok lyžiarskych stredísk na Slovensku. Čo to znamená pre ich prevádzkovateľov?

Keď nie je sneh a odíde vám časť hlavnej sezóny, je to problém všetkých stredísk. Globálne otepľovanie tu je a bude také javy spôsobovať. Strieda sa nám veľa teplých a chladných týždňov. Pre strediská to znamená, že musia byť stále pripravené zasnežovať za pomerne krátky čas a dostatočnou vrstvou, aby sa prichystali na teplé týždne. Stalo sa to aj pred Vianocami.

Ako si viete pomôcť?

Čo sme nasnežili, sme dali na kopu a sneh sme nerozhrnuli. Vtedy má väčšiu odolnosť proti teplu. Urobili sme to až po odmäku. Tam, kde sneh rozhrnuli skôr, sa roztopil a na Vianoce nemali nič.

Prežijú teplé zimy menšie nezasnežované lokálne strediská bez investícií?

Nie, bohužiaľ. Prežijú len veľké strediská, ktoré sa navyše budú musieť spájať kapacitne aj prevádzkovo. Malé by dokázali prežiť len vtedy, ak by sa do nich investovalo. Lenže keď zoženú investície, budú musieť predávať lístky extrémne draho, aby sa peniaze vrátili. Navyše, ak to urobia pre stovky ľudí, tak to nie je rentabilné. V stredisku musí byť istý hraničný počet lyžiarov, aby sa to oplatilo prevádzkovať. Platí tu úspora z rozsahu.

Neprehliadnite

Oslovujú vás prevádzkovatelia menších stredísk s ponukou na predaj či vstup?

Občas sa pár fantastov prihlási. Sú to však pre nás malé, neperspektívne veci. To, že majiteľ strediska s tým nevie nič urobiť, aby prosperoval, neznamená, že my budeme vedieť. Trend je taký, že malé strediská zaniknú. Možno niekto prežije s dotáciou alebo nejakým zázrakom, ale inak nie.

Kto bol za vami?

Hovorilo sa 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 40

Rubrika Téma

Tagy globálne otepľovanie, lyžovanie, Tatry mountain resorts